Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 29.10.2013

Afera podsłuchowa. Biały Dom kończy ze szpiegowaniem?

Barack Obama rozważa wprowadzenie zakazu inwigilacji przywódców krajów sojuszniczych. Według dziennika "New York Times", Biały Dom uprzedził o planach prezydenta członków komisji Kongresu do spraw wywiadu.
Barack ObamaBarack ObamaPAP/EPA/ALEX WONG

Przedstawiciele Białego Domu mówią, że ostateczne decyzje jeszcze zapadły. Fakt ujawnienia tych planów mediom oraz kongresmanom sugeruje jednak, że prezydent Barack Obama jest bliski zakazania inwigilacji przywódców państw sojuszniczych.

Według "New York Times'a", decyzja taka oznaczałaby znaczący zwrot w podejściu Amerykanów do działalności wywiadowczej. Do tej pory bowiem Agencja Bezpieczeństwa Narodowego mogła inwigilować obcokrajowców bez jakichkolwiek ograniczeń. Dotyczyło to zarówno zwykłych obywateli, jak i głów państw.

Według proponowanych reguł, amerykańskie służby specjalne zachowają ograniczone prawo podsłuchiwania polityków z krajów sojuszniczych. Ma to jednak dotyczyć wyłącznie spraw kryminalnych i zagrożenia terrorystycznego.

Afera PRISM

Administracja Baracka Obamy od miesięcy znajduje się w ogniu krytyki za działalność swoich służb wywiadowczych, a w szczególności NSA, która miała podsłuchiwać rozmowy telefoniczne i śledzić korespondencję 35 światowych przywódców, w tym Angeli Merkel.

Wcześniej brytyjski "Guardian" i amerykański "Washington Post" ujawniły dokumenty na temat istniejącego od 2007 roku programu PRISM. Podały, że w ramach tego programu NSA i FBI sprawdzają dane na serwerach takich firm jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple; agenci służb specjalnych mają dostęp do plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów.

Po ujawnieniu informacji o inwigilacji Angeli Merkel, Niemcy domagają się podpisania z USA porozumienia o zakazie wzajemnego szpiegowania. W tej chwili Amerykanie mają zawarte tego typu umowy tylko z najbliższymi sojusznikami: Wielka Brytanią, Kanadą, Australią i Nowa Zelandią.

O aferze PRISM i Edwardzie Snowdenie - czytaj więcej tu>>>

IAR,kh

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach >>>

''