Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 02.11.2013

Snowden chce zeznawać ws. Merkel. Przesłuchanie w Rosji?

Edward Snowden mógłby zostać przesłuchany przez niemieckich śledczych na terytorium Rosji. Zgadzają się na to władze na Kremlu.
Posłuchaj
  • Moskwa wbija dzięki Snowdenowi klin między USA i Niemcy? - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
Czytaj także

Niemcy na razie nie podjęli decyzji w tej sprawie. Tymczasem część niemieckich komentatorów uważa, że Rosja, która pomaga Snowdenowi, wbija klin między Niemcy i Stany Zjednoczone.
Komentator dziennika „Die Welt” pisze, że władze Rosji nie przygarnęły Edwarda Snowdena z altruistycznych pobudek. Jak czytamy, Snowden musi odpłacać się Rosjanom przydatnymi dla nich informacjami. Zdaniem autora tekstu, nie ma wątpliwości, że Rosji zależało na tym, aby świat dowiedział się o podsłuchiwaniu Angeli Merkel przez Amerykanów. Moskwa wbija w ten sposób klin między Berlin a Waszyngton, aby zwiększyć swoje wpływy w Europie.

Afera podsłuchowa to największy sukces prezydenta Rosji Władimira Putina - czytamy w „Die Welt”. W Niemczech trwa dyskusja, co zrobić z Edwarden Snowdenem. Niewykluczone, że w parlamencie powstanie komisja śledcza, która będzie chciała przesłuchać byłego analityka CIA. Sam Snowden chciałby przyjechać do Niemiec, ale tylko jeśli będzie mógł zostać na stałe.
Amerykańska inwigilacja to od miesięcy jeden z głównych tematów debaty w Niemczech. Mimo to większość Niemców nie czuje się zagrożona inwigilacją - tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla magazynu „Wirtschaftswoche”. 76 procent ankietowanych nie uważa, aby działania Amerykanów miały dla nich negatywne skutki.

Spotkanie z niemieckim politykiem

W czwartek Edward Snowden spotkał się w Moskwie z niemieckim politykiem partii Zielonych Hansem Christianem Stroebele. Amerykanin, który wykradł i ujawnił dane wywiadu Stanów Zjednoczonych, przekazał Niemcowi list do rządu w Berlinie. Po spotkaniu Stroebele powiedział, że Snowden wie wiele i jest gotów przyjechać do Niemiec i zeznawać. Zaznaczył jednak, że trzeba uzgodnić warunki takiej operacji.


CNN Newsource/x-news

Stroebele, który jest jednym z członków komisji parlamentarnej nadzorującej pracę służb specjalnych, przybył do Moskwy dzień po niemiecko-amerykańskim spotkaniu w Waszyngtonie. Przedstawiciele USA i Niemiec starali się uspokoić napięcie, które powstało po ujawnieniu informacji o podsłuchiwaniu telefonu Angeli Merkel przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.
Były pracownik amerykańskich służb Edward Snowden jest w Rosji od czerwca. W sierpniu otrzymał tymczasowy azyl. Miejsca jego pobytu w Rosji nie ujawniono.

''

IAR, bk