Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 04.11.2013

Będą kontrole na granicy w Polsce. Powód: szczyt klimatyczny

Od 8 do 23 listopada na granice wewnętrzne Unii Europejskiej w Polsce wróci kontrola graniczna. Będzie to kontrola wyrywkowa i sprofilowana, prowadzona na wjazd do Polski.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnestrazgraniczna.pl, Oddział Śląsko-Małopolski

Powodem tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się od 11 do 22 listopada w Warszawie.
Kontrole zostaną przywrócone na 126 przejściach lądowych z Czechami, 58 - ze Słowacją, 43 - z Niemcami, 11 - z Litwą, a także dziewięciu przejściach morskich oraz 18 lotniczych.
- Będą to kontrole sprofilowane, wyrywkowe i prowadzone na wjazd do Polski, by uniemożliwić i kontrolować wjazd osób niepożądanych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla COP 19. Funkcjonariusze Straży Granicznej kontrolować będą w ramach mobilnych patroli, przy użyciu tzw. schengenbusów i przenośnych czytników baz danych – powiedziała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Anna Galon.

Dodała, że służby graniczne, policyjne, celne i GDDKiA będą kierowały się doświadczeniami sprzed półtora roku, gdy przywrócono kontrole graniczne na czas Euro 2012. Wówczas skontrolowano niemalże 30 tys. osób, zatrzymano 15, a 22 cudzoziemcom odmówiono wjazdu.
Decyzję o rozpoczęciu procedury związanej z okresowym przywróceniem kontroli na granicach wewnętrznych wydał minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.
Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.

"Nie będzie ograniczeń w podróżowaniu"
Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza nie tylko możliwość stałego, bądź czasowego kontrolowania osób przekraczających granicę, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.
- Nie oznacza to jednak powrotu szlabanów na granicy. W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Opierając się na doświadczeniach sprzed roku, gdy podczas Euro 2012 obowiązywały podobne przepisy, MSW jest przekonane, że ruch podróżnych będzie płynny - zaznaczyła Galon.
Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 r. w Poznaniu.

PAP/agkm