Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 18.11.2013

Wielki pożar w Jankowie Przygodzkim. Wznowiono przesył gazu

Jak poinformowała rzeczniczka operatora gazociągu spółki GAZ-SYSTEM Małgorzata Polkowska naprawiona instalacja pomyślnie przeszła próby techniczne.
Wybuch gazu w Jankowie PrzygodzkimWybuch gazu w Jankowie PrzygodzkimPAP/Tomasz Wojtasik
Galeria Posłuchaj
  • Starosta ostrowski Paweł Rajski o pracach, której trzeba wykonać po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim (IAR)
Czytaj także

Jak poinformowała Polkowska, w poniedziałek rano służby techniczne spółki zakończyły naprawę uszkodzonego gazociągu. Jak dodała, wznowiono również przesył zlokalizowanym obok gazociągiem o średnicy 400 mm. Fragmenty gazociągu zostały pobrane przez prokuraturę do specjalistycznych ekspertyz, w wyniku których możliwe będzie dokładne ustalenie przyczyn rozszczelnienia instalacji.
W czwartek w Jankowie Przygodzkim (województwo wielkopolskie) doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej i pożaru. Awarii uległ gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów wybudowany w roku 1977 o ciśnieniu 5,4 MPa. Awaria powstała w rejonie budowy nowego gazociągu, który nie był jeszcze oddany do eksploatacji i nie przesyłał gazu.
- Z dokonanych dotychczas ustaleń wynika, że w czasie wykonywanych na terenie Jankowa Przygodzkiego robót związanych z budową gazociągu o średnicy 700 mm doszło do rozszczelnienia biegnącego równolegle gazociągu o średnicy 500 mm, co doprowadziło do gwałtownie zainicjowanego pożaru strumieniowego wydobywającego się pod wysokim ciśnieniem gazu - poinformował zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak.
Dwie osoby nie żyją
W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby w wieku 34 i 39 lat. Byli to pracownicy firmy prowadzącej prace ziemne. 13 osób - w tym troje dzieci - trafiło z obrażeniami do szpitala. Część z nich wróciła już do domu. W ostrowskim szpitalu przebywa jeszcze siedem osób. Jak zapewniają lekarze, ich stan jest dobry. Dwie najciężej ranne osoby są w Centrum Poparzeń w Siemianowicach Śląskich.
W wyniku eksplozji zniszczeniu uległo kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarskich. Do rozbiórki przeznaczone są dwa budynki mieszkalne i cztery gospodarcze. Kilka wymaga kapitalnego remontu. Część domów nie ma dachów.

Pomoc dla poszkodowanych
Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zapowiedział pomoc państwa dla poszkodowanych podczas eksplozji gazu. - Rozmawiałem z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim, wszelka pomoc będzie osobom poszkodowanym udzielona - podkreślił Florek.

Operator gazociągu przekazał pomoc w wysokości 260 tys. zł na doraźne, pierwsze potrzeby dla poszkodowanych rodzin. 100 tys. zł na pomoc przeznaczył także wykonawca robót budowlanych przy gazociągu.

Jak poinformował komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz, w sumie w akcję zaangażowanych było 55 zastępów ratowniczych: 30 z państwowej straży pożarnej i 25 z ochotniczej; łącznie - około 200 strażaków. Pierwsza jednostka, która przybyła, to jednostka PSP z komendy powiatowej w Ostrowcu.
Oględziny miejsca zdarzenia prowadzili prokuratorzy i policjanci z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa i gazownictwa. Powołany został również biegły geolog, któremu przekazano próbki gruntu pobrane z miejsca, gdzie znajdował się uszkodzony gazociąg.
Dotychczas przesłuchano w charakterze świadków ponad 20 osób, w większości pracowników firm wykonujących prace przy budowie gazociągu. Zabezpieczona została dokumentacja związana z inwestycją i wykonywanymi pracami.


x-news.pl, TVN24

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk