Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 20.11.2013

Wicepremier Bieńkowska na czele superministerstwa

- To resort odpowiedzialny za skok cywilizacyjny - tak o nowym ministerstwie mówił premier Donald Tusk. W miejsce dotychczasowych ministerstw: rozwoju regionalnego oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej powstanie jeden superresort. Na jego czele stanie Elżbieta Bieńkowska.
Wicepremier Elżbieta Bieńkowska.Wicepremier Elżbieta Bieńkowska.PAP/Radek Pietruszka

- Ta decyzja strukturalna dojrzewała od dłuższego czasu. Personalna jest także wynikiem splotu okoliczności, o czym państwo dobrze wiecie. Mówię tutaj o ministerstwie transportu - podkreślił Tusk.
W piątek premier przyjął dymisję dotychczasowego ministra transportu Sławomira Nowaka.
- Ten splot okoliczności spowodował, że tym bardziej byłem zdeterminowany, aby szansę związaną ze środkami europejskimi dać do realizacji w jedne ręce - dodał premier.
Dlatego, jak tłumaczył, podjęta została decyzja o połączeniu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Elżbieta Bieńkowska - szefowa nowego resortu (dotychczas kierowała pracami ministerstwa rozwoju regionalnego) awansowała na stanowisko wicepremiera.

- Przed nami ogromny wysiłek i wyzwanie związane z nowym unijnym budżetem na lata 2014-20. Chcemy, aby w roku 2020 Polska była krajem konkurencyjnym na mapie Europy i świata nie z powodu taniej siły roboczej, tylko z powodu tego, co się rodzi w naszych głowach i jak cenne to będzie - powiedziała Bieńkowska.

Wszystko na temat rekonstrukcji rządu. Czytaj tu>>>

Jej zdaniem, by to osiągnąć, trzeba zrobić jeszcze jeden ogromny krok infrastrukturalny i modernizacyjny. Podkreśliła, że na politykę spójności Polska ma ponad 80 mld euro, czyli znacznie powyżej 300 mld zł. - Tę kwotę musimy dobrze wydać - oświadczyła.

Elżbieta Bieńkowska nową wicepremier (źródło: TVN24/x-news)

Elżbieta Bieńkowska to polityk i samorządowiec. Jest zwolenniczką decentralizacji władzy publicznej w tym zarządzania polityką spójności UE w Polsce.
Ukończyła studia wyższe na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest także absolwentką Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie i studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej.
Pracowała jako pełnomocnik wojewody do spraw Kontraktu Regionalnego dla Województwa Katowickiego i Strategii Rozwoju Regionalnego Odbyła staże w ministerstwie spraw zagranicznych oraz w administracji brytyjskiej.
Pełniła funkcję dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Kierowała też Śląskim Centrum Przedsiębiorczości. W latach 2002-2007 zajmowała stanowisko wiceprzewodniczącej rady nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
W 2007 roku została zaprzysiężona na stanowisko ministra rozwoju regionalnego w rządzie Donalda Tuska.
W tegorocznych wyborach parlamentarnych została wybrana do Senatu jako bezpartyjna kandydatka z ramienia Platformy Obywatelskiej.

IAR/PAP/asop