Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 21.11.2013

Krzyż zniknie z Sejmu? Decyzja w rękach sądu!

Stołeczny sąd rozpatrzy w piątek apelację posłów Twojego Ruchu domagających się usunięcia krzyża z sali posiedzeń plenarnych Sejmu - zapowiada "Nasz Dziennik".
SejmSejmPiotr VaGla Waglowski/Wikimedia Commons

Jak przypomina gazeta, w styczniu sąd okręgowy oddalił pozew siedmiu posłów Ruchu Palikota (obecnie Twojego Ruchu) w sprawie krzyża wiszącego w izbie niższej parlamentu. Sąd uznał, że obecność symbolu religijnego w miejscu publicznym m.in. w Sejmie, nie narusza swobody sumienia. Z tą decyzją nie zgodzili się politycy i wnieśli odwołanie, którym zajmie się w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie. - Wyrok, jaki zapadnie, ma niezwykle ważne znaczenie precedensowe dla katolików w Polsce i wszystkich krzyży wiszących w urzędach i instytucjach publicznych - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" radca prawny Stanisław Jędrzejkowski.

Krzyż w sali obrad Sejmu zawiesili dwaj posłowie AWS przed pierwszym posiedzeniem Sejmu III kadencji, w październiku 1997 roku. Odbyło się to nocą - po zakończeniu obrad klubu AWS. Według posłów AWS, pochodzący z Jasnej Góry krzyż ofiarowała im matka księdza Jerzego Popiełuszki po odprawionej poprzedniego dnia w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu mszy św. w intencji ojczyzny, w trakcie mszy krzyż leżał na grobie zamordowanego księdza.

PAP/Nasz Dziennik/aj