Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 25.11.2013

Uwaga! Będzie bardzo niebezpiecznie na drogach

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, będzie padał śnieg i śnieg z deszczem. Dyżurna synoptyk Instytutu Julity Cedzyńskiej - Ziemby, najtrudniejsze warunki będą na południu i północy Polski.
W Zakopanem spadł śnieg. Kierowcy muszą liczyć się z trudnymi warunkami na drogach.W Zakopanem spadł śnieg. Kierowcy muszą liczyć się z trudnymi warunkami na drogach. PAP/Grzegorz Momot
Posłuchaj
  • Dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Julita Cedzyńska-Ziemba o warunkach drogowych w Polsce (IAR)
  • Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, uczula żebyśmy byli wrażliwi na innych (IAR)
Czytaj także

Szczególnie obfite opady śniegu są spodziewane w województwach południowych - wyjaśnia synoptyk i dodaje, że zwłaszcza w górach może spaść nawet o 8 centymetrów. Z kolei na Wybrzeżu będzie padał deszcz ze śniegiem. Tym samym warunki jazdy na tych terenach mogą być trudne.

W pozostałej części kraju będzie dość pogodnie. Wieczorem i w nocy będzie zimno od minus 4. do minus 1. stopnia, a w kotlinach górskich do minus 5. Na północy temperatury nie powinny spaść poniżej zera.

We wtorek śnieg będzie padał tylko miejscami na południowym-zachodzie Polski, na Wybrzeżu może padać śnieg z deszczem. Nadal będzie chłodno od 1 do 2 stopni powyżej zera.

 

Prognoza
Prognoza pogody dla Polski na 26 i 27 listopada 2013 r. PAP/Adam Ziemienowicz

 

Bądźmy wrażliwi na innych

165 osób zmarło ubiegłej zimy z wychłodzenia. W tym sezonie jest już jedna ofiara zimna. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o społeczną wrażliwość.

Krzysztof Malesa zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że bardzo wiele zależy od tego czy chcemy nieść pomoc innym. Warto pamiętać, że potencjalna ofiara wychłodzenia, to nie koniecznie alkoholik, to też może być osoba, która jest niezaradna życiowo i potrzebuje wsparcia opieki społecznej - dodaje Malesa.

Wolne miejsca w noclegowniach

W Warszawie nie brakuje miejsc w noclegowniach dla bezdomnych. W stolicy działają dwie noclegownie: przy Skaryszewskiej na 300 osób i przy ulicy Polskiej, która może przyjąć 100 osób. W obu placówkach jest jeszcze wiele wolnych miejsc.

Pracownik socjalny ośrodka Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przy ulicy Polskiej Katarzyna Lipińska zaznacza, że placówka proponuje opiekę od listopada do końca marca.

W województwie mazowieckim przygotowano ponad 3 400 miejsc w noclegowniach i schroniskach. Najwięcej w Warszawie, gdzie przebywa dwie trzecie bezdomnych z województwa mazowieckiego.

W górach już biało

Coraz trudniejsze warunki panują w górach. Na południu kraju cały czas pada śnieg. W Tatrach ogłoszono drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Nie lepiej jest w Beskidzie Sądeckim i Niskim. Spadło około 10 centymetrów śniegu.

Intensywne opady potrwają do wtorku, co może spowodować, że niektóre szlaki mogą być nieprzetarte czy niedostępne - mówi Grzegorz Sus, ratownik krynickiej grupy GOPR. Ratownik górski odradza teraz wyjścia w góry. Wszędzie temperatury są tylko nieznacznie powyżej zera. Synoptycy ostrzegają przed możliwością wystąpienia gołoledzi.

(TVN24/x-news)

Ostatnia chwila na zmianę opon

To już ostatnia chwila na zmianę opon z letnich na zimowe - przestrzegają eksperci i wulkanizatorzy. Ekspert Polskiego Związku Motorowego Ryszard Ciechański podkreśla, że zimowe opony są przydatne nie tylko podczas opadów śniegu, ale lepiej zdają egzamin na drodze podczas mrozu.

Z najnowszych badań opinii wynika, że aż 9 na 10 kierowców w Polsce zmienia na czas zimy opony.

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach>>>

IAR,PAP,kh