Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Kazimierski 02.12.2013

Chińskie okręty wpłynęły na wody terytorialne Japonii

Dwa okręty chińskiej straży wybrzeża naruszyły strefę przyległą Japonii w pobliżu wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża.
Chińskie okręty wpłynęły na wody terytorialne Japoniiflickr.com/futureatlas.com

Kolejny raz Japończycy zaobserwowali chińskie jednostki pływające w japońskiej strefie przyległej. Chińczyków ostrzeżono, aby nie naruszali spornych wód terytorialnych - podaje agencja Kyodo, wskazując że chińskie jednostki nie odpowiedziały na to wezwanie.
Archipelag Senkaku znajduje się pod administracją Japonii, ale prawa do niego również chcą mieć Chiny. W ten rejon Pekin regulari wysyła okręty oraz samoloty, zwłaszcza od kiedy Japonia kupiła we wrześniu ub. r. od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Ta sytuacja doprowadziła to do zaostrzenia konfliktu.
Wyspy położone są na Morzu Wschodniochińskim, ok. 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu, który także rości sobie do nich pretensje.
Spór Chin z Japonią o suwerenność nad Senkaku wszedł w nowy etap 23 listopada br., gdy Pekin zadeklarował, iż będzie kontrolował przestrzeń powietrzną nad tym archipelagiem. Nowo utworzona Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego obejmuje większość tego morza wraz z akwenem wokół spornego archipelagu. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.
Jednostronne rozszerzenie przez ChRL strefy kontroli powietrznej wywołało protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy ostatnio Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu "zagraża bezpieczeństwu narodowemu" państw w regionie.
Tokio twierdzi, że pretensje do wysp Chiny zgłosiły dopiero pod koniec lat 60. ub. wieku po odkryciu wokół nich bogatych łowisk i złóż surowców energetycznych.

pjk/pap

''