Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 18.12.2010

Prywatyzacja lekarstwem na sytuację na kolei

Jarosław Gowin (PO): Jeżeli chodzi o koleje rzucę obrazoburcze hasło: trzeba prywatyzować.
Poseł PO Jarosław GowinPoseł PO Jarosław Gowin(fot. PAP/Paweł Kula)

Jarosław Gowin (PO) stwierdził, że sam, jako pasażer, obserwował narastające pogorszenie się sytuacji kolei w ciągu tego roku. Poseł nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, powinien zostać zdymisjonowany.

- Pan premier oceniając pracę ministra Grabarczyka bierze pod uwagę nie tylko to, co dzieje się na kolei, ale to, co dzieje się także w innych obszarach funkcjonowania tego bardzo rozbudowanego ministerstwa, czyli np. budowa dróg - tłumaczył polityk Platformy.

Również Jarosław Kalinowski (PSL) nie chciał stwierdzić, kto i czy powinien ponieść polityczną odpowiedzialność za sytuację na kolei. - Problemy nawarstwiały się od lat kilkunastu, a może od początku przekształceń. Za obecny stan kolei w Polsce odpowiada nie tylko ten rząd, ale i również poprzednie, bo działo się źle w tej materii od bardzo dawna - podkreślił. Zdaniem polityka restrukturyzacja kolei poszła za daleko.

- W takiej sytuacji w każdym normalnym, jako tako demokratycznym państwie, od razu, z dnia na dzień minister odpowiedzialny, konstytucyjny, nie jego zastępca, podaje się do dymisji - nie miał wątpliwości Marek Kuchciński z PiS.

Hennryk Wujec, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego uważa, że należy prywatyzować kolej. - To jest przedsiębiorstwo państwowe, łup polityczny, to nie jest normalnie zarządzane przedsiębiorstwo - stwierdził.

- Minister Cezary Grabarczyk jest baronem politycznym Platformy Obywatelskiej i mu włos z głowy nie spadnie, a powinien od samego początku, jako człowiek honoru, oddać się, co najmniej do dyspozycji premiera - powiedział Marek Wikiński (SLD). Poseł przypomniał, że dopiero wniosek Sojuszu o wotum nieufności dla Grabarczyka spowodował, że pasażerowie usłyszeli od ministra słowo "przepraszam".

Elżbieta Jakubiak (PJN) powiedziała, że jej partia wnioskuje o odwołasnie ministra infrastruktury. - Musimy żądać także odpowiedzialności od szefów spółek, oni nauczyli się chowania się za ministrem - dodała posłanka.

Goście "Śniadania w Trójce" dyskutowali również o nie przyjęciu raportu MAK i o tym, czy Sejm dobrze zrobił ograniczając subwencje dla partii politycznych o 50% .

Gośćmi audycji byli: Elżbieta Jakubiak (PJN), Jarosław Kalinowski (PSL), Marek Kuchciński (PiS), Jarosław Gowin (PO), Marek Wikiński (SLD) i Henryk Wujec, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Śniadanie w Trójce" można słuchać w każdą sobotę tuż po 9.00.

(pg)