Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Gierczak 29.03.2011

Górnik zawsze potrzebny i zawsze niezadowolony

W tym tygodniu okaże się, czy dojdzie do strajku generalnego górników. Domagają się 10-procentowych podwyżek, gwarancji zatrudnienia i kontroli państwa nad prywatyzowanymi spółkami.
Górnik zawsze potrzebny i zawsze niezadowolonyPAP/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
  • Za, a nawet przeciw 29 marca 2011
Czytaj także

- Do strajku jest jeszcze daleko. Dopóki prowadzone są rozmowy, trzeba patrzeć optymistycznie w przyszłość i liczyć, że się dogadamy. Życie pokazuje jednak, że dopiero realna groźba akcji protestacyjnej przyśpiesza negocjacje – mówi Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Gość audycji dodaje, że strajk wynika z procedury rozwiązywania sporów zbiorowych. Zazwyczaj pracodawca chce pokazać, że zbyt łatwo nie ulega presji związków.

Czerkawski podkreśla, że podwyżki dla górników trzeba traktować jak inwestycję. - My nie chcemy, żeby opanowała opinia, że wszyscy na górnictwo płacą. To my oddajemy wiele naszych dochodów państwu.

Przedstawiciel Związku Zawodowego Górników w Polsce przypomina, że już od pewnego czasu brakuje rąk do pracy w kopalniach.

Jarosław Zagórowski z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaznacza, że sytuacja zakładu jest dobra, bo na razie sprzyja mu rynek. - Żądania związkowców są do spełnienia, ale w innym modelu płacowym. Teraz tak naprawdę płacimy tylko za przychodzenie do pracy. W naszej firmie wydajność w ostatnich latach wyraźnie spadała.

Podkreśla, że władze spółki chciały przedstawić związkom zawodowym, na czym polega nowy system, ale one odmówiły.

Z kolei były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski uważa, że polskie kopalnie mogą dobrze prosperować i przynosić duże zyski. Przykładem jest lubelska Bogdanka i śląski Budryk. - W tych dwóch kopalniach udział płac w kosztach wydobycia węgla nie przekracza 28 procent.

Gość Trójki podkreśla, że alternatywą dla polskiego górnictwa jest jego modernizacja. Nie należy też na siłę utrzymywać przestarzałych, nierentownych kopalń.

Według Jacka Korskiego z Kompanii Węglowej każdy ewentualny przyrost płac musi mieć charakter motywacyjny. Spółka jest gotowa do rozmów, jeśli górnicy będą otwarci na jej propozycje. Dyskusja na ten temat odbędzie się w ostatnim dniu marca.

W audycji wypowiada się również Dominik Kolorz z górniczej "Solidarności".

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

Komentarze do audycji można dodawać pod tym artykułem lub na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia

(dmc)