Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 09.05.2012

Czy pozyskiwanie gazu łupkowego jest groźne dla środowiska?

- Metoda hydraulicznego szczelinowania, przy pomocy której wydobywa się gaz łupkowy, jest dobrze opracowana i opanowana - mówi dr Piotr Kasza, ekspert z Instytutu Nafty i Gazu.
Czy pozyskiwanie gazu łupkowego jest groźne dla środowiska?Wikimedia Commons/Ruhrfisch
Posłuchaj
  • "Za, a nawet przeciw" 9.05.2012

Coraz więcej państw ogranicza poszukiwania gazu łupkowego na swoim terytorium. Ministerstwo Środowiska Czech przygotowuje moratorium na poszukiwanie gazu z łupków. Zdaniem czeskiego ministra środowiska gminy, gdzie poszukiwany jest gaz, nie miały możliwości rozważenia spraw związanych z ochroną źródeł wody pitnej. Zakazano poszukiwań w Bułgarii, od roku taki zakaz obowiązuje we Francji. Również niemiecki rząd sprzeciwia się wydobywaniu gazu łupkowego ze względu na wątpliwości dotyczące metody tzw. szczelinowania hydraulicznego.
Polega ona na pompowaniu pod dużym ciśnieniem wody z piaskiem z minimalną domieszką substancji chemicznych pod powierzchnię ziemi. Skały ulegają rozsadzeniu, uwalnia się gaz. Zdaniem części naukowców chemikalia używane przy tej metodzie mogą prowadzić do skażenia wód gruntowych.
Polska uważana jest za kraj o największych zasobach gazu łupkowego w Europie, choć, jak podkreśla dr Piotr Kasza, ekspert z Instytutu Nafty i Gazu, o prawdziwej ilości gazu ziemnego zgromadzonego w łupkach będziemy mogli mówić dopiero wtedy, kiedy wiercenia w naszym kraju ruszą pełną parą.
Ekspert przyznaje, że metoda szczelinowania hydraulicznego jest inwazyjna. - Ale tą metodą pozyskujemy też gaz i ropę naftową ze złóż konwencjonalnych. Zabiegi hydraulicznego szczelinowania wykonuje się na świecie od lat 40., natomiast w Polsce od lat 50. Oczywiście technologia tego zabiegu różni się przy złożach konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, natomiast sama metoda w sobie jest znana, dobrze opracowana, opanowana - tłumaczy. Dr Piotr Kasza zaznacza, że w Polsce na setki zabiegów szczelinowania, które się odbyły, nie ma żadnych przypadków skażenia wód gruntowych czy wystąpienia jakiś innych niebezpieczeństw dla środowiska.
Zbigniew Tynemski, prezes Zrównoważonego Rozwoju, uważa, że zarówno gaz sprowadzony z Rosji, jak i gaz łupkowy są w Polsce niepotrzebne. - Paliwo gazowe stanowi w tej chwili jakieś 5 procent wszystkich paliw w Polsce. Te 5 procent gazu możemy wydobywać z konwencjonalnych zasobów, a także zgazowywać węgiel brunatny, kamienny, odpady – przekonuje gość Trójki. Jego zdaniem wydobywanie gazu łupkowego niesie ze sobą zagrożenie dla środowiska.
Audycji "Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trojki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.