Logo Polskiego Radia
Jedynka
Paweł Kurek 10.04.2015

Knebel na media. Jak działała cenzura w PRL?

25 lat temu zlikwidowano Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Jak cenzurę wspominają dziś dziennikarze Polskiego Radia?
Dziennikarze Polskiego Radia starali się przemycać w audycjach niepożądane przez cenzorów treściDziennikarze Polskiego Radia starali się przemycać w audycjach niepożądane przez cenzorów treściGlow Images/East News/Zdjęcie ilustracyjne
Posłuchaj
  • Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze pt. "Ocenzurowane" (Magazyn Reporterów Jedynki)
  • Helena Kowalik, wiceprzewodnicząca Rady Etyki Mediów i Andrzej Zawistowski dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN o cenzurze w PRL (Magazyn Reporterów Jedynki)
Czytaj także

"Zrobiłam kiedyś reportaż" - zaczyna swoją opowieść Irena Piłatowska, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Bohater jej materiału, w pobocznym wątku, wspomniał, że żył z żoną "na kartę rowerową", co oznaczało, że mieli tylko ślub cywilny.

- Trzeba to sformułowanie wyciąć, bo to kpina z urzędów państwowych - usłyszała dziennikarka od "kobiety zza sosnowego biurka", która była cenzorką.

W reportażu pt. "Ocenzurowane" Eweliny Karpacz-Oboładze pracownicy Polskiego Radia wspominają swoje doświadczenia z cenzorami, którzy pilnowali, by w eter nie popłynęły niepożądane treści.

W studiu odbyła się też dyskusja na temat cenzury w latach PRL.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki

Prowadził: Jerzy Zawartka

Goście: Helena Kowalik (wiceprzewodnicząca Rady Etyki Mediów), Andrzej Zawistowski (dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN)

Godzina emisji: 21.14

Data emisji: 10.04.2015

pkur/tj