Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 01.11.2013

To co było nieuleczalne, dziś jest do naprawienia

W Babicach k. Warszawy mieści się Klinika Wad i Zaburzeń Rozwojowych. W jednym miejscu wyjątkowi pacjenci, jakimi są dzieci z rozszczepieniem podniebienia, poddawani są kompleksowemu leczeniu.
Klinika Formed w BabicachKlinika Formed w BabicachPR
Posłuchaj
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Klinika marzeń" (Magazyn reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Dyskusja po reportażu "Klinika marzeń" (Magazyn reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
Czytaj także

Europa stawia na placówki specjalistyczne, bo są mniejsze koszty ich utrzymania, dla pacjentów oznacza to mniej bólu i mniej operacji. Plan leczenia podwarszawskiej kliniki nie jest więc przypadkowy. I nie bez powodu jest ona nazywana "kliniką marzeń". Placówkę pacjenci oceniają jako idealną, leczenie odbywa się na najwyższym poziomie.

Czy jest więcej takich projektów, z których możemy być dumni? - To już nawet nie są setki, ich jest ponad tysiąc. Wspierają one przedsiębiorczość oraz inne ważne dziedziny życia: transport, medycynę mniej komercyjną, przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu i inne - mówi Krzysztof Wocial, kierownik wydziału wdrażania w mazowieckiej jednostce wdrażania programów unijnych.

>>> Posłuchaj reportaży nadawanych w radiowej Jedynce
Trudno odpowiedzieć ile dokładnie spośród tych projektów ma dokładnie taki sam charakter jak klinika w Babicach, jednak - jak mówi Krzysztof Wocial - na tego typu inicjatywy wciąż są pieniądze. - Rozdanie 2007-2013 powoli się kończy, bo czas już się rozliczać. Konkursy w zdecydowanej większości są rozstrzygnięte i raczej nowych już nie będzie. Ale przed nami jest nowa perspektywa 2014-2020. Jak mówią niektórzy, ostatnia taka bogata. Też jesteśmy trochę mądrzejsi, zarówno my, jak i beneficjenci, więc kto wie. Może na jeszcze ciekawsze projekty zostaną wykorzystane te środki. Być może jeszcze ciekawsze instrumenty wsparcia zostaną wprowadzone niż chociażby dotacja bezzwrotna. Nawet jeśli tych środków będzie trochę mniej, to myślę, że będą efektywniej wykorzystane – mówi Krzysztof Wocial.
Czy w całej Polsce podobne inicjatywy dobrze się rozwijają? - Trzeba powiedzieć, że województwo mazowieckie jest wyjątkowo otwarte na pomysły i biznesy, które tu przychodzą z całego kraju. Z mojego doświadczenia wynika, że to nie do końca jest regułą w całej Polsce. Bardziej się daje swoim przedsiębiorcom, osobom, które mieszkają na terenie naszego województwa, a troszeczkę gorzej się traktuje tych, którzy są spoza niego. To, co trzeba zapisać na plus Mazowszu, to że ono się nie boi i dzięki temu przyciąga tak fajne pomysły jak klinika przedstawiona w reportażu - tłumaczy Jerzy Kwieciński, prezes fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, ekspert BCC.
Jak dodaje Kwieciński, wspieranie projektów z obszaru ochrony zdrowia nie jest aż tak popularne. – Jeśli mówimy o projektach, z których korzystają firmy, to najwięcej pieniędzy wydawanych jest na budowę hal, budowę maszyn, urządzeń, jakiegoś sprzętu, a mniej na zdrowie. Często sektor zdrowia czy usług medycznych nie jest traktowany jako innowacyjny - mówi Jerzy Kwieciński.

W Babicach koło Warszawy zbudowano Klinikę Wad i Zaburzeń Rozwojowych, gdzie kompleksowo leczy się i operuje dzieci z rozszczepem podniebienia. Co roku w Polsce rodzi się około 800 takich dzieci. Większość z nich przechodzi po kilkanaście operacji w czasie swojego nastoletniego życia. Natomiast w klinice w Babicach operacje są tylko dwie. To dzięki metodzie pani profesor Zofii Dutkiewicz, wieloletniemu pracownikowi Instytutu Matki i Dziecka, a obecnie kierownikowi medycznemu Kliniki Formed w Babicach.

Sama placówka jest darem dzieci pani profesor dla niej. Wiedząc, że mali pacjenci "rozszczepowi" i leczenie ich jest najważniejszą sprawą w jej życiu, postanowili zbudować miejsce, gdzie mogłaby jak najlepiej realizować swoje powołanie lekarskie....

W audycji zaprezentowaliśmy reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Klinika marzeń", a po nim odbyła się dyskusja.

Magazyn reporterów "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.

Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

/

sm