Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 20.10.2014

Jod - pierwiastek mądrości

Kiedy w naszym organizmie brakuje jodu, mamy problemy z pamięcią i koncentracją oraz mięśniami. Istnieje też związek między niedoborami jodu a chorobami tarczycy oraz pojawianiem się cyst.
Jod można wdychać spacerując nad morzemJod można wdychać spacerując nad morzemSean O'Flaherty/Wikimedia Commons/CC

Problemy z tarczycą pojawiają się wtedy, gdy brakuje nam dwóch ważnych pierwiastków - jodu i selenu. - Terapia naturalna polega na ich uzupełnieniu. Poza tym należy wyleczyć nadnercza. Jeżeli nadnercza nie będą właściwie funkcjonować, leczenie tarczycy nie ma sensu - przekonuje Jerzy Zięba, autor książki dla lekarzy i pacjentów.

Jak mówi Grażyna Dobroń, około ośmiu milionów osób jest dziś zagrożonych chorobami tarczycy. Pierwsze objawy tych chorób to apatia, zmęczenie, bóle głowy, obolałe ciało. Potem pojawiają się problemy z przemianą materii i oddychaniem.

W społeczeństwie i wśród lekarzy funkcjonuje mit dotyczący tego, że suplementacja jodem jest szkodliwa. - Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzali jedynie badania na szczurach. Potem nie było już żadnych badań na ludziach - dodaje rozmówca Grażyny Dobroń.

Jak więc stosować jod? W jakiej postaci jest bezpieczny? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji Grażyny Dobroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy w poniedziałki i wtorki o godz. 11.15.

(fbi/mk)