Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 02.11.2011

W poszukiwaniu siebie

Kiedyś historie rodzinne opowiadane przez najbliższych były na porządku dziennym. Obecnie najmłodsi mają mniej okazji, żeby tego doświadczyć, bywa, że nawet nie wiedzą kim byli ich przodkowie.
W poszukiwaniu siebieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Instrukcja obsługi człowieka", 2 listopada 2011
Czytaj także

- Widać, szczególnie u osób w dojrzałym wieku, jak bardzo tej wymiany brakuje. Osoby, które tego nie doświadczyły w dzieciństwie, same zaczynają szukać swoich korzeni, konstruują drzewa genealogiczne – opowiada Marcjanna Przychocka, psycholog.

Potrzeba, żeby za nami stał ktoś, kto nas wspiera, jest całkiem naturalna. - Mamy w swoim mózgu pamięć ewolucyjną niebywałej ilości pokoleń. Ta informacja zostaje w naszej nieświadomości jak odruchy, pozwala nam wzrastać. Odkrywanie tej informacji to odkrywanie siebie, swojej tożsamości i korzeni – tłumaczy gość Grażyny Dobroń.

Poszukiwanie własnych korzeni może nas doprowadzić do zaskakujących wniosków. - Można odkryć całą masę nieświadomych przekazów i własnych przekonań, które nie wiadomo skąd się wzięły. Dopiero gdy je dostrzeżemy, możemy zobaczyć czy nas wspierają, czy nas przytłaczają – wyjaśnia psycholog.

Dlaczego warto słuchać rodzinnych opowieści i co one mówią o nas samych, dowiesz się słuchając całej audycji "Instrukcja obsługi człowieka, 2 listopada 2011".

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 10.45. Zapraszamy.

(ed)