Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 07.11.2013

Zasiłek chorobowy – kiedy przysługuje i w jakiej wysokości

Osoby ubezpieczone, które stały się niezdolne do pracy na skutek choroby lub wypadku mają prawo do zasiłku chorobowego. Trzeba jednak pamiętać, by dostarczyć pracodawcy odpowiednie zaświadczenie lekarskie, w terminie do 7 dni od daty jego otrzymania.
Osoby ubezpieczone, które stały się niezdolne do pracy na skutek choroby lub wypadku mają prawo do zasiłku chorobowego.Osoby ubezpieczone, które stały się niezdolne do pracy na skutek choroby lub wypadku mają prawo do zasiłku chorobowego.Glowimages.com
Posłuchaj
  • Red. Halina Lichocka rozmawia z Elżbietą Fijor z centrali ZUS w Warszawie o zasiłkach chorobowych.
Czytaj także

Prawo do tego zasiłku nabywamy po upływie okresu wyczekiwania, który zależy od charakteru ubezpieczenia. – Osoby, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, czyli np. pracownicy etatowi nabywają tego prawa po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – tłumaczy Elżbieta Fijor z centrali ZUS w Warszawie.

Nieco dłużej na to świadczenie muszą czekać osoby prowadzące własna działalność gospodarczą i zatrudnione na umowy cywilnoprawne, podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, ponieważ nabywają do niego prawo po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.

Pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz osobom odbywającym służbę zastępczą zasiłek chorobowy przysługuje od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, a jeżeli ukończyli 50. rok życia – od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Ważne!

Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

Nie wszyscy muszą czekać

Są natomiast pewne wyjątki,  kiedy  zasiłek chorobowy przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania.

– Od razu zasiłek przysługuje absolwetom szkół oraz absolwentom szkół wyższych, którzy podejmują pracę, którzy zostaną objęci ubezpieczeniem w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły. Jak również tym ubezpieczonym, którzy legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego – mówi Elżbieta Fijor .

Na zasiłek chorobowy nie muszą także czekać osoby będące ofiarami wypadków w pracy, a także w drodze do pracy lub z pracy oraz osoby ze stwierdzoną chorobą zawodową.

Ile wynosi zasiłek chorobowy

Osoby korzystające ze zwolnień lekarskich często nie zdają sobie sprawy, jak wysoki należy im się zasiłek.

– Zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy – informuje ekspertka ZUS .

Jeszcze mniej, bo 70 proc. wynagrodzenia z tytułu zasiłku chorobowego otrzymamy za okres pobytu w szpitalu. W znacznie korzystniejszej pod tym względem sytuacji są osoby, którym zdarzy się niezdolność do pracy w okresie ciąży,  bądź jest ona wynikiem wypadku przy pracy,  w drodze do pracy lub z pracy, albo choroby zawodowej. Tym osobom przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru. Dotyczy to również przypadków, kiedy niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje lub jest zmniejszony

Zdarza się jednak,  że do wypłacenia należnego zasiłku chorobowego nie dochodzi, ale często przyczynia się do tego sam ubezpieczony. – Zasiłek chorobowy nie przysługuje wtedy, jeżeli zostanie stwierdzone,  że osoba która ma orzeczoną niezdolność do pracy, wykonywała w trakcie tej niezdolności pracę zarobkową lub wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem, na jaki zostało ono wystawione – podkreśla Elżbieta Fijor .

Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje w okresie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego, a także w czasie pobierania emerytury, renty czy świadczenia kompensacyjnego. Nie przysługuje też osobom uprawnionym do zasiłku dla bezrobotnych i zasiłku przedemerytalnego oraz  jeżeli ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego (182 dni).

Dodajmy, że udając się na zwolnienie  lekarskie  mamy jeszcze jeden, ważny obowiązek.

– Zawsze pamiętajmy o tym, żeby to zwolnienie lekarskie dostarczyć pacodawcy w terminie 7 dni od daty wystawienia. Możemy to zrobić osobiście, możemy to zrobić w formie e-maila, skanu lub za pośrednictwem innej osoby. Zwolnienie lekarskie można również dostarczyć drogą pocztową, wówczas liczy się data stempla pocztowego – przypomina Wioletta Żukowska , ekspertka z organizacji Pracodawcy RP.

Ważne!

Jeśli zapomnimy o obowiązku dostarczenia w terminie zwolnienia lekarskiego, to nasz zasiłek chorobowy  lub opiekuńczy zostanie zmniejszony o 25 proc.,  i w takiej  wysokości będzie wypłacany od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy, do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego pracodawcy.

Ustawowe regulacje dotyczące świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa nakładają też na ZUS obowiązek ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy choremu ustaje tytuł do ubezpieczenia. Świadczenie chorobowe jest wówczas obniżane do wysokości 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Więcej informacji na ten temat na stronie www.zus.pl

Opr. MB

''