Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 13.11.2013

Kto może otrzymać i ile wynosi zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, będącemu pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej, która ma służyć adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.
Kto może otrzymać i ile wynosi zasiłek wyrównawczyGlowimages.com
Posłuchaj
  • O zasiłku wyrównawczym mówi specjalistka Katarzyna Turant z Departamentu Zasiłków ZUS./Sylwia Zadrożna, Jedynka/
Czytaj także

–  Świadczenie to można pobierać przez okres rehabilitacji, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące. Należy pamiętać, że zasiłek ten nie przysługuje osobie, która ma prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, wówczas pracownikowi przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego. Natomiast w pozostałych przypadkach przysługuje mu zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego – podkreśla specjalistka Katarzyna Turant z Departamentu Zasiłków ZUS.

Kiedy zasiłek nie przysługuje z winy ubezpieczonego

Zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje jednak w trzech przypadkach. – Po pierwsze, gdy  wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Po drugie, jeżeli ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. I po trzecie, jeśli ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania – wylicza Katarzyna Turant.

Wysokość zasiłku

Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających termin rehabilitacji a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym już wynagrodzeniem.

Niezbędne dokumenty

– O potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej orzeka lekarz wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy albo lekarz orzecznik ZUS – mówi ekspertka. Jeśli pracownik nie zgadza się z decyzją,  przysługuje mu prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia. Natomiast prezes ZUS może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika w terminie do 14 dni od wydania tego orzeczenia.

Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS-Z3.

Rehabilitacja pracownika, który pobiera zasiłek wyrównawczy, jest prowadzona w zakładowym oraz międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji albo przyuczenia do odpowiedniej nowej pracy.

Opr. MB

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. nr 60, poz. 636).
  • Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( Dz.U. z 2002 r.  nr 199, poz. 1673).

''