Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 11.12.2013

Egzaminy na prawo jazdy. RPO wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego?

Zaskarżenia niektórych przepisów wprowadzonych jeszcze za czasów ministra transportu Sławomira Nowaka nie wykluczyła w rozmowie z Januszem Weissem prawniczka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Jesteśmy przekonani o słuszność naszych racji - powiedziała w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
Egzamin na prawo jazdyEgzamin na prawo jazdyPAP/Archiwum/Wojciech Pacewicz

Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy wprowadzono rozporządzeniem ministra Nowaka z 19 stycznia 2013 roku. Jednak do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich do tej pory wpływają skargi na jego stosowanie. - Zaczęły do nas wpływać od wejścia w życie ustawy. Okazało się, że dopóki przepisy nie były stosowane w codziennej praktyce i nie pokazywały, jak organy administracji będą je interpretować to nikt nie wiedział, jak obywatele będą traktowani - powiedziała w rozmowie z Januszem Weissem Katarzyna Łakoma z Biura RPO.

Jej zdaniem większość problemów, których skargi dotyczą wynika z tego, że polski prawodawca konstruując przepisy nie przewidział ich skutków. Nie uwzględnił też przepisów przejściowych, które regulowałyby podobne sytuacje. Zdarzyła się np. sytuacja, że 18-latek zdał egzamin na prawo jazdy kat. C, ale nie mógł odebrać upragnionego dokumentu, bo w międzyczasie zmieniły się przepisy. Musi teraz czekać aż skończy 21 rok życia. Nie może nawet odzyskać pieniędzy na opłacony egzamin. Nie wiadomo nawet, czy zostaną mu one zaliczone na poczet kolejnego sprawdzianu.

Łakoma zwróciła też uwagę, że osoby, które zapłaciły za egzamin na prawo jazdy przed wejściem w życie nowych przepisów i np. zdały  tylko jego część teoretyczną, musiały dopłacać za kursy doszkalające za egzamin na nowych zasadach. - Mimo, że były to egzaminy państwowe to opłaty nie zostały im zwrócone. W ocenie RPO jest to brak właściwej oceny regulacji stosowania przepisów. De facto wszystkie negatywne konsekwencje  wprowadzenia przepisów poniósł obywatel - powiedziała prawniczka.

Na podniesione przez Biuro RPO niektóre problemy ministerstwo transportu zareagowało pozytywnie i zapowiedziało wprowadzenie zmian. Jednak przy innych powoływało się na fakt, że nowe przepisy wymusiło unijne prawo. Minister transportu wskazywał, że są pochodną bezwzględnego przyjęcia unijnej dyrektywy w tej sprawie. Łakoma wyjaśniła jednak, że dyrektywa wyznaczyła jedynie cele, które trzeba osiągnąć przy jej wprowadzeniu. Nie mówi natomiast o sposobach ich realizacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj