Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 10.03.2014

Burzliwa historia "Mazurka Dąbrowskiego". Nie od razu stał się hymnem

- Pieśń powstała w 1797 roku, gdy Polski nie było już na mapie Europy. Józef Wybicki napisał ją pod wpływem emocji, gdy zobaczył polskich żołnierzy we Włoszech - powiedziała w audycji Janusza Weissa Aniela Wawrzyk, kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Obchody 200-lecia powstania Mazurka Dąbrowskiego w CzęstochowieObchody 200-lecia powstania Mazurka Dąbrowskiego w Częstochowie PAP/Archiwum/Maciej Kuroń

Przez 216 lat pieśń towarzyszyła Polakom w najcięższych walkach i zmaganiach o odzyskanie niepodległości. W tym okresie podlegała licznym przeróbkom i zmianom. W efekcie dziś dokładnie nie wiadomo, jak brzmiała w oryginale. - Dopiero pod koniec XIX wieku wydano we Lwowie album pt. "Pieśń legionów". Znalazło się w nim faksymile rękopisu, które niestety zaginęło podczas II wojny światowej - wyjaśniała Wawrzyk.

"Mazurek Dąbrowskiego" nie od razu, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, stał się hymnem. - Kłócono się o niego w Sejmie. Były inne propozycje "Boże, coś Polskę", "Warszawianka", "Rota", "Legiony", czyli pieśń I Brygady Legionów Piłsudskiego - przypomniała kustosz. Dopiero w 1926 roku minister ds. oświecenia publicznego i wyznań religijnych wydał okólnik, w którym napisano, że hymnem obowiązującym w szkołach jest "Jeszcze Polska nie zginęła". Również okólnik ministra oświaty z 1946 roku wskazywał na "Mazurek Dąbrowskiego", jako hymn Polski. Ale to poprawka do konstytucji z 1976 roku nadała mu najwyższą rangę. - Można powiedzieć, że dopiero za Edwarda Gierka "Mazurek Dąbrowskiego" uzyskał najwyższy status z wpisem do konstytucji. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja Janusza Weissa - słuchaj wcześniejszych wydań >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj/asz