Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 02.07.2014

Trzy sekundy na żółtym - strefa dylematu kierowcy

Każdemu kierowcy szybciej zaczyna bić serce, gdy zbliżając się do skrzyżowania odlicza upływające sekundy zielonego światła. Czy żółte zapali się przed jego wjazdem? Hamować czy wręcz odwrotnie - przyspieszać, by "wyrobić się" na żółtym?
Trzy sekundy na żółtym - strefa dylematu kierowcy East News/Glow Images

Podins. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyjaśnia, że sygnał żółty oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, ale nie jest to zakaz bezwzględny. - Dość często pojazd, który zbliża się do skrzyżowania znajduje się w chwili zapalenia sygnału żółtego tak blisko, że nie można się przed nim zatrzymać bez gwałtownego hamowania. Wówczas dopuszczalny jest przejazd przy tym sygnale - zaznacza policjant. Jednak, jak dodaje, kierowcy nagminnie wykorzystują ten wyjątek traktując sygnał żółty jako przedłużenie zielonego.

A od czego zależy długość żółtego sygnału? Jak dowiedział się Janusz Weiss w warszawskim Wydziale Sygnalizacji Świetlnej, długość wyświetlania sygnałów stałych reguluje "Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach". - W przypadku sygnału żółtego jednoznacznie napisane jest, że mają to być 3 sekundy - mówi pracownik placówki.

Prof. Stanisław Gaca z Instytutu Inżynierii Ruchu Politechniki Krakowskiej wyjaśnia, że ten czas został wyliczony na podstawie testów empirycznych i ma dawać szansę na zatrzymanie się przed skrzyżowaniem. - Przy małej prędkości dawały możliwość decyzji o zatrzymaniu. Przy większych prędkościach to za mało, a kierowcy stają przed wyborem: hamować gwałtownie i ryzykować, że ktoś w nas wjedzie czy przyspieszyć i zjeżdżać na czerwonym - uważa.

Specjalista zapowiada jednak, że trwają prace nad zmianą przepisów, które wydłużą czas trwania sygnału żółtego do 4 lub 5 sekund, zależnie od dopuszczalnej prędkości.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz, pg)