Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 14.10.2014

Okradli cię w centrum handlowym? Ze złapaniem sprawcy może być problem

Słuchacz radiowej Jedynki zwrócił się do redaktora Janusza Weissa z pytaniem o to, co powinna zrobić ochrona i dyrekcja centrum handlowego, gdy zgłosimy, że zostaliśmy okradzeni.
Centrum handloweCentrum handloweAvi1111/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Okradli cię w centrum handlowym? Ze złapaniem sprawcy może być problem (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Czytaj także

Słuchacz opisał w mailu sytuację, w której znalazła się jego córka. Kobieta przez przypadek zostawiała torebkę w przymierzalni w jednym ze sklepów w warszawskim centrum handlowym. Gdy wróciła po nią, okazało się, że torebka została przeniesiona do kabiny obok. Choć nie brakowało żadnych dokumentów, z portfela zniknęło 200 zł. Poszkodowana natychmiast poinformowała o sprawie dyrekcję sklepu. Na miejsce wezwano policję.
Słuchacz zastanawia się, czy sprawę załatwiono tak, jak powinno się to zrobić. Na nagraniu z monitoringu - którego mu nie pokazano - został zarejestrowany moment, kiedy torebką dzielą się dwie inne klientki. Zdaniem mężczyzny, gdyby ich wizerunki szybko przekazano ochronie placówki, a ta zablokowałby drzwi, sprawczynie kradzieży udałoby się zatrzymać. Ojciec okradzionej zastanawia się także, czy dyrekcja sklepu nie mogłaby wywiesić zdjęć złodziejek na terenie centrum.
Monika Lewczuk-Kuropaś z biura prasowego centrum handlowego Arkadia wyjaśniła, że po pierwsze nie można wywiesić zdjęć podejrzanych kobiet ponieważ takie działanie narusza prawo do ochrony wizerunku. Po drugie, ojciec poszkodowanej nie mógł obejrzeć nagrania z monitoringu ponieważ film władze centrum mogą udostępnić jedynie policji. To funkcjonariusze decydują, kto jeszcze może go zobaczyć.
- Ochrona nie ma możliwości przetrzymywać osób, które zostały na czymkolwiek złapane. Musi wezwać na miejsce policję. W sytuacjach drastycznych ochrona może jedynie dokonać czegoś takiego, co się nazywa zatrzymaniem obywatelskim [każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku (...) jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji] - wytłumaczyła Lewczuk-Kuropaś.

Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiedział się także Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.
kk,tj