Logo Polskiego Radia
Trójka
Dominika Michalak 07.06.2011

Kamal Jumblatt

W pierwszych dniach kwietnia 1976 roku w Libanie trwa wojna domowa między siłami chrześcijańskimi i muzułmańskimi. Kraj staje na krawędzi poważnego kryzysu politycznego. Sytuacja może doprowadzić do zablokowania wyboru nowego prezydenta.
Grand Serail, Beirut, siedziba rządu LibanuGrand Serail, Beirut, siedziba rządu Libanu źr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Kamal Jumblatt
Czytaj także

Jedną z czołowych postaci libańskiej sceny politycznej jest przywódca muzułmańskiej lewicy Kamal Jumblatt. Postuluje on, między innymi, stworzenie demokratycznej konstytucji, która położyłaby kres dominacji chrześcijan w Libanie.

Jumblatt przychodzi na świat w 1817 roku. Jest pisarzem i filozofem. W roku 1943 zakłada Socjalistyczną Partię Postępu. Wspiera libańskich Palestyńczyków, walczy z maronitami – chrześcijanami, którzy jego zdaniem dominują w życiu społecznym i politycznym kraju. Za swą działalność otrzymuje w roku 1972 Międzynarodową Leninowską Nagrodę Pokoju.

Dzięki chwilowemu porozumieniu udaje się wybrać nowego prezydenta, którym zostaje gubernator Banku Centralnego Elias Sarkis. Pokój nie trwa jednak długo. Niepokojące wieści z Libanu nadchodzą w marcu 1977 roku. Jumblatt wraz z dwoma współpracownikami ginie w zasadzce na drodze wiodącej do Bejrutu.

O przeprowadzenie tego zamachu oskarżono prawicowe milicje chrześcijańskie oraz Syrię. Ojca zastąpił syn Walid. Został przywódcą Socjalistycznej Partii Postępu oraz jednym z najważniejszych współczesnych polityków libańskich.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)