Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 09.04.2014

Sienkiewicz: Hewlett-Packard przyzna się do korupcji w Polsce

Koncern Hewlett-Packard przyzna się w środę do korupcji w Polsce. Informację tę, podaną przez prasę, potwierdził w Jedynce minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.
Siedziba koncernu informatycznego Hewlett-Packard przy ul. Szturmowej w WarszawieSiedziba koncernu informatycznego Hewlett-Packard przy ul. Szturmowej w WarszawiePAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz: to jest wielki dzień dla Polski i wielki triumf CBA (Jedynka/IAR)
  • Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz: wielki międzynarodowy koncern przyznaje się do tego, że działał korupcyjnie w Polsce (IAR)
Czytaj także

Powiedział on, że koncern przyzna się do udziału w tak zwanej aferze informatycznej.

- To jest przełomowy moment w Polsce, bo to jest moment, w którym wielki międzynarodowy koncern przyznaje się do tego, że działał korupcyjnie w Polsce. Że to nie jakiś funkcjonariusz jakiegoś ministerstwa jest odpowiedzialny za aferę sprzed wielu lat - powiedział Sienkiewicz w "Sygnałach dnia".

Zdaniem Sienkiewicza będzie to bardzo ważne wydarzenie, gdyż pokaże, iż w Polsce walczy się z korupcją tak, jak w Europie Zachodniej, a nie na Wschodzie.

AFERY PRZETARGOWE W ADMINISTRACJI - czytaj więcej >>>

Minister podkreślił, że amerykański koncern postanowił przyznać się do praktyk korupcyjnych dzięki naciskom amerykańskiej komisji papierów wartościowych. Nie byłyby one z kolei możliwe bez dowodów, dostarczonych przez polskie organa ścigania, w tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Minister Sienkiewicz dodał, że korupcja w Polsce nie jest sprawą tylko urzędników, ale i wielkiego biznesu. - To jego odpowiedzialność, jego kryteria moralności decydują o tym, jaką skalę korupcji mamy w danym kraju - powiedział.

Szef MSWiA podkreślił, że to wielki dzień dla Polski i ogromny triumf CBA.

Informację o tym, że koncern przyzna się do winy podał we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Amerykański gigant IT przyzna się do korupcji, a w przypadku polskiej filii do braku właściwego nadzoru nad jej funkcjonowaniem. Rozważane jest ponoć nawet rozwiązanie polskiego oddziału firmy.

Jak czytamy w "DGP" - HP wybrało formę ugody by zakończyć ciągnący się od kilku lat dyskredytujący firmę w oczach całego świata proces.

- Czeka nas trzęsienie ziemi, szczegółów jeszcze nie znamy. Stracimy najprawdopodobniej podmiotowość i prezesa. Trafimy też pod skrzydła innego oddziału np. słowackiego, wobec którego nie ma zarzutów tej natury - podkreśla w rozmowie z gazetą jeden z pracowników polskiego HP.

Hewlett-Packard według śledztwa prowadzonego zarówno przez polskie CBA jak i przez służby amerykańskie miało korumpować polskich urzędników przy przetargach publicznych na systemy informatyczne.

Jedynka, IAR, Dziennik Gazeta Prawna, bk