Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Klaudia Hatała 31.08.2014

Od dziś "odblaski" obowiązkowe także dla dorosłych

Wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Od tej pory każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych.
Dotychczasowe zapisy nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na dzieci. Teraz ustawodawca rozszerzył ten zapis także na osoby dorosłeDotychczasowe zapisy nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na dzieci. Teraz ustawodawca rozszerzył ten zapis także na osoby dorosłePAP/Darek Delmanowicz
Posłuchaj
  • Mł. inspektor Andrzej Trzciński zachęca do noszenia "odblasków" (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Z danych lubelskiej policji z 7 miesięcy tego roku wynika, że piesi są często ofiarami wypadków drogowych - mówi Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie (Radio Lublin/IAR)
Czytaj także

Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 złotych. Dotychczas taki obowiązek dotyczył tylko dzieci poniżej 15. roku życia.

Wyjątek dotyczy tylko pieszego, który będzie mógł poruszać się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych jeżeli będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Policjant: można dopasować do ubrania

Mł. inspektor Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mówił w radiowej Jedynce, że im starsza osoba, tym trudniej jest się jej przekonać do tego żeby założyć coś, co razi w oczy.

- Odblaski w tej chwili są w formach szarych, czarnych, granatowych. Można dopasować je do ubrania i naprawdę dobrze wyglądać, a przy okazji dać innemu użytkownikowi ruchu okazję do tego, żeby być widocznym i żeby miał czas zareagować na to, że jesteśmy na tej drodze obecni - zaznaczył funkcjonariusz.

Dodał również, że ustawodawca nie określił żadnej normy tego odblasku. - Jestem przekonany, że zrobił to umyślnie. Wystarczy mała wszywka w kurtce, w odzieży wierzchniej, żeby być dostrzegalnym w świetle reflektorów samochodowych - podkreśla Trzciński.

Daj kierowcy szansę zahamować

Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Policja informuje, że wiele ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. W ubiegłym roku w Warszawie doszło do 1204 wypadków drogowych, w których zginęło 21 pieszych, a 140 zostało rannych.

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów!

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania.

policja.waw.pl,Jedynka,kh