Logo Polskiego Radia
IAR
Kamil Starczyk 22.08.2020

Polonijny dziennikarz z Białorusi: Polskie Radio źródłem informacji w Mińsku

Polonijny dziennikarz z Białorusi Andrzej Poczobut powiedział, że w kraju jest problem z dostępem do stron internetowych niezależnych mediów, ale ludzie wiedzą jak obchodzić blokady. Przyznaje, że choć głównym źródłem wiadomości dla Białorusinów jest teraz internet, to część z nich słucha radia, w tym Jedynki.
  • Białoruskie władze zablokowały ponad 40 stron internetowych
  • Niezależne media informują, że restrykcje zastosowano na podstawie decyzji ministerstwa informacji
  • Serwisy Polskiego Radia są dobrze słyszalne w Mińsku i zaczęły nadawać w języku białoruskim

Białoruskie władze zablokowały kilkadziesiąt stron niezależnych redakcji, publikujących wiadomości między innymi na temat protestów, czy działań Swiatłany Cichanouskiej.

Andrzej Poczobut powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że coraz więcej Białorusinów potrafi sobie poradzić z taką blokadą.

Posłuchaj
00:17 10589054_1.mp3 Polonijny dziennikarz Andrzej Poczobut o blokowaniu stron www i białoruskich serwisach Polskiego Radia (IAR)

- Kiedy nagle władze wyłączyły internet, wtedy ludzie zaczęli szukać innych źródeł informacji, np. stacji radiowych - powiedział.

1200 białoruś (2).jpg
Władze Białorusi blokują dostęp do mediów, ale serwisy Polskiego Radia dobrze słyszalne w Mińsku

Białoruskie serwisy informacyjne w Polskim Radiu

Od dzisiaj Program Pierwszy Polskiego Radia nadaje serwisy w języku białoruskim. Dzięki falom długim, których zasięg obejmuje całą Białoruś, mieszkańcy kraju mogą trzy razy w ciągu dnia poznać informacje dotyczące aktualnej sytuacji.

Czytaj także:

Andrzej Poczobut mówi, że choć większą rolę w przekazywaniu wiadomości odgrywa internet, radia również słucha wiele osób.

Posłuchaj
00:18 10589054_2.mp3 Andrzej Poczobut: ludzie sięgają po radiową Jedynkę i Radio Maryja (IAR)

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane w radiowej Jedynce trzy razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

Program jest nadawany na falach długich o częstotliwości 225 kHz.

ks