Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 05.09.2011

Udogodnienia dla niewidomych i niedowidzących

- Zmiany w Kodeksie wyborczym należy traktować jako wydarzenie historyczne w Polsce, mimo że jeszcze nie rozwiązują wszystkich problemów osób niewidomych - mówi Anna Woźniak-Szymańska, prezes PZN.
Udogodnienia dla niewidomych i niedowidzącychGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Sytuacja osób niewidomych przed i po zmianie Kodeksu wyborczego
Czytaj także

Po raz pierwszy osoby niewidome będa mogły głosować przez pełnomocnika, korespondencyjnie bądź z użyciem nakładek Braille'owskich. - Aby głosowanie z pomoca nakładek było możliwe osoby niewidome muszą zgłosić taką potrzebę wójtowi na 14 dni przed datą wyborów w przypadku głosowania osobistego w lokalu, lub na 21 dni jesli chca głosować korespondencyjnie - zaznaczyła Beata Tokaj z biura prawnego Państwowej Komisji Wyborczej.

Prezes Poslkeigo Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska podkreśliła, że teraz najważniejsze jest to, by jak najwięcej osób niewidomych i niedowidzacych otrzymało informacje o ułatwieniach i ograniczeniach czasowych.

Dotychczas osoby z niepełnosprawnością wzroku w każdych wyborach prowadzonych w Polsce napotykały tę samą trudność - nie byli w stanie przeczytać listy kandydatów, ani poprawnie postawić krzyżyka przy wybranym nazwisku. Towarzyszyć im musiała zaufana osoba z rodziny lub pracownik komisji wyborczej. – Oznacza to, że ktoś skreśla za mnie, a ja tylko mogę mieć przekonanie, że skreślił mój głos - mówi niewidomy Rafał Kanarek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.