Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 20.07.2014

Czy świat jest bezradny wobec katastrofy malezyjskiego samolotu?

- Unia Europejska ma problemy z mentalnym dostosowaniem się do sytuacji wojennej po kilkudziesięciu latach przerwy. Lepiej odnajdują się w niej oczywiście Amerykanie, którzy nie są też zależni od Rosji w sferze ekonomiczno-gazowej - mówił w "Raporcie o stanie świata" dr Andrzej Szeptycki.
Uzbrojony rebeliant pilnuje miejsca katastrofyUzbrojony rebeliant pilnuje miejsca katastrofyPAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA

Tę różnicę widać choćby, gdy zestawimy zdecydowane żądania Baracka Obamy (m.in dotyczące międzynarodowego śledztwa i natychmiastowego rozejmu we Wschodniej Ukrainie) z dwuznacznymi deklaracjami Angeli Merkel, iż nie ma alternatywy dla dialogu.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny >>>

Paradoksalnie katastrofa może się okazać politycznie korzystna dla Ukrainy, która konsekwentnie buduje narrację o winie separatystów i Rosji oraz systematycznie przedstawia kolejne dowody i poszlaki. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Moskwie, gdzie co chwila pojawiają się coraz bardziej absurdalne i wzajemnie wykluczające się hipotezy. - Od upadku Związku Radzieckiego nie obserwowaliśmy takiej skali mijania się z prawdą w rosyjskich mediach. Putin od kilkunastu lat dążył do przejęcia nad nimi kontroli oraz zwalczenia wszelkich przejawów niezależności. Nikomu to jednak nie przeszkadzało, dopóki to była wewnętrzna sprawa Rosji - zaznaczył dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Gość Dariusza Rosiaka podkreślił jednocześnie pozytywną rolę szoku w polityce międzynarodowej, mówiąc o szansach na bardziej zdecydowane działania wobec Rosji. Części państw europejskich naciska już zresztą na poszerzenie dotychczasowych sankcji dyplomatycznych o sankcje gospodarcze.

W audycji dowiedzieliśmy się także - dzięki Maciejowi Jastrzębskiemu - co o katastrofie mówi moskiewska ulica. O oficjalnym dyskursie ukraińskim opowiadał Piotr Pogorzelski, a Beata Płomecka przyjrzała się reakcjom europejskim.

* * * * * * * * * *

Druga część "Raportu o stanie świata" poświęcona była konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu. Sytuację na Bliskim Wschodzie skomentował w Trójce Piotr Paziński.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego dźwięku!

(mm/mk)