Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 03.08.2013

Poniżani, odrzucani. Skazani na wykluczenie?

Cyganie w Europie, Ujgurowie w Chinach, niedotykalni w Indiach, Indianie w Ameryce - co ich łączy? W "Raporcie" rozmawialiśmy o tych, z którymi nie chcemy dzielić się naszym nowym wspaniałym światem: o poniżanych, dyskryminowanych, odrzucanych, czasem mordowanych w różnych krajach z różnych powodów.
Poniżani, odrzucani. Skazani na wykluczenie?Fot.: PAP/EPA/RAMINDER PAL SINGH

Jacek Milewski od 20 lat śledzi losy polskich Romów. Odnosząc się do ich sytuacji w świecie przekonuje, że chodzi o przybyszy, głównie z państw bałkańskich: byłej Jugosławii i Rumunii. - Wędrują z państwa do państwa nie dlatego, że mają zamiłowanie do wędrówki we krwi, wędrują, ponieważ szukają lepszego, łatwiejszego życia i starają się dotrzeć do państw, w których takie życie jest możliwe - mówi gość Dariusza Rosiaka.

Jego książki: "Dym się rozwiewa" i "Chyba za nami nie traficie" to w gruncie rzeczy przejmujący zapis znikania pewnej kultury, odchodzenia od pewnych zachowań i sposobu życia. Czy Cyganie są skazani na to, by przestać istnieć, funkcjonować jako odrębna kultura? - Ciągle się nad tym zastanawiam. Polskim Cyganom grozi zanik kultury i języka, takie rozpłynięcie się, nieładne zasymilowanie - opowiada.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Cyganie pochodzą z Indii, wywodzą się z kasty niedotykalnych. - W Indiach jest wiele dyskusji, wątpliwości wokół tego - mówi Paulina Wilk, autorka książki "Lalki w ogniu". Pisarka opowiada jak to jest być niedotykalnym w Indiach. - Kiedyś to znaczyło, że z racji niższego urodzenia jest się permanentnie nieczystym, a to pociągało za sobą ograniczenia w życiu społecznym, religijnym - tłumaczy gość Trójki.

Wykluczenie w Indiach jest wielopoziomowe: od edukacji i ekonomii po wymiary kulturowe. - Dystrybucja nienawiści i pogardy idzie do dołu, właściwie nigdzie się nie kończy. A rozwój kraju nie polepsza ich sytuacji, podziały społeczne robią się coraz ostrzejsze. Możliwy jest awans społeczny, ale to przypadki jednostkowe - podkreśla Paulina Wilk.

W audycji także:

- materiał Agaty Kasprolewicz o chińskich muzułmanach - Ujgurach.

- Marek Wałkuski opowiada o sytuacji Indian – rdzennych Amerykanów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Specjalne wydanie "Raportu o stanie świata” przygotował Dariusz Rosiak.
"Raport o stanie świata" w każdą sobotę na antenie Trójki.

 

(ed)