Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 31.03.2014

Bezpłatna profilaktyka onkologiczna

Problemy nowotworowe dotykają nas coraz częściej. Palenie tytoniu i ciągłe narażenie na stres sprzyjają zachorowalności na raka. Jednak wczesne wykrycie choroby daje duże szanse na powrót do zdrowia.
Bezpłatna profilaktyka onkologicznaflickr/Muffet
Posłuchaj
  • 31.03.14 Agnieszka Bemowska: „Ta kampania ma przypominać wszystkim o tym, co w życiu jest najważniejsze – o zdrowiu (…)”

Rak piersi jest najczęstszym schorzeniem nowotworowym, z którym zmagają się Polki. Profilaktyka tej choroby pozwala na wczesną diagnozę i szybkie rozpoczęcie leczenia. Jednak nadal wiele kobiet zwleka z wykonaniem badań profilaktycznych.

Apetyt na życie

Ruch społeczny „Amazonki” prowadzi akcję „Apetyt na życie”. „Amazonki” wraz z kliniką onkologiczną Onkolmed otworzyły właśnie przychodnię onkologiczną „Z apetytem na życie”, w której można bezpłatnie wykonywać badania profilaktyczne nowotworów i korzystać z konsultacji lekarskich.

- Ta kampania ma przypominać wszystkim o tym, co w życiu jest najważniejsze – o zdrowiu. W lutym 2014 roku otworzyliśmy gabinety, w których można dokonywać profilaktyki nowotworów kobiecych.  Teraz otworzyliśmy przychodnię onkologiczną „Z apetytem na życie”, w której można dokonać  m.in. profilaktyki czerniaka – powiedziała w PR24 Agnieszka Bemowska, współorganizatorka kampanii „Apetyt na życie”.

Angelina Jolie wzorem do naśladowania

Wszelkiego rodzaju kampania społeczne dotyczące profilaktyki nowotworów przyczyniają się do wzrostu świadomości w społeczeństwie. Dużą rolę w uświadamianiu odgrywają także znani ludzie – idole społeczeństwa. Po tym, jak amerykańska aktorka – Angelina Jolie – w ramach profilaktyki nowotworowej usunęła piersi, wiele Polek postanowiło wykonać badania pozwalające na wykrycie raka.

- Od tego momentu na badania profilaktyczne zaczęło się zgłaszać znacznie więcej kobiet. Zarówno na mammografię, jak i badania genetyczne, których celem jest wykluczenie nosicielstwa zmutowanych genów mogących być przyczyną raka piersi – dodała dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Narządów Kobiecych.

PR24/MP