Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.04.2016

Dostęp do lekarza również dla nieubezpieczonych

Osoby nieubezpieczone mają mieć prawo i zagwarantowany dostęp do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej.
Konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznychKonstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznychflickr/Alex E. Proimos
Posłuchaj
  • 14.04.16 Dr Stanisław Maksymowicz: „Art. 68. Konstytucji wprost i jednoznacznie mówi, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia (…)”.

Takie zmiany wprowadza projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dokument jest w konsultacjach społecznych. O projekcie mówił dr Stanisław Maksymowicz, socjolog medycyny z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Ministerialny projekt to zapowiedź zmiany systemu zdrowia w kierunku narodowej opieki zdrowotnej finansowanej z budżetu. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że może on przyczynić się do oszczędności w resorcie zdrowia.

– Według uzasadnienia Ministerstwa Zdrowia, tak naprawdę powinniśmy zaoszczędzić, bowiem dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem będzie poniesienie świadczeń dla osób nieubezpieczonych niż weryfikacja ich w systemie – powiedział dr Stanisław Maksymowicz.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że Konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.  

– Art. 68. Konstytucji wprost i jednoznacznie mówi, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a obywatel niezależnie od sytuacji materialnej powinien od władz publicznych mieć zapewniony równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – mówił gość Polskiego Radia 24. 

Narodowa służba zdrowia ma być finansowana z budżetu państwa. Jak dotąd pieniądze na leczenie pacjentów pochodzą z Narodowego Funduszu Zdrowia, które comiesięcznie osoby pracujące odkładają w składkach na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS-u. Dr Stanisław Maksymowicz miał zastrzeżenia, skąd w przypadku zmiany będziemy czerpać pieniądze.

– Jesli płatności będą dokonywane na podstawie środków budżetowych, to kto będzie płacił – pytał ekspert. – Wiele dyskusji może również ulec upolitycznieniu, a służba zdrowia stanie się łakomym kąskiem politycznym – dodał.

W programie także o problemie lekarzy-rezydentów.

Z drem Stanisławem Maksymowiczem rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds/pj

 

tagi: