Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 17.02.2019

Sztuka pomorska, ale nie tylko lokalna

15 lutego 2019 roku poznaliśmy laureatów III Triennale.
Posłuchaj
  • Co oznacza termin "sztuka pomorska"? (Magazyn bardzo kulturalny)

"Sama idea konkursu zrodziła się po wystawie z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków, kiedy to całe «wnętrze» galerii wypełnione było pracami pomorskich twórców, wtedy to pojawiło się pytanie: a może zrobić kolejny krok w tym kierunku, ukłon w stronę tych, którzy tu tworzą. Najbardziej zasadną formą okazał się konkurs…"  czytamy na stronie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Był rok 2013, kiedy to galeria zorganizowała I Triennale Sztuki Pomorskiej.

Jurorzy  Hanna Wróblewska, Bogusław Deptuła, Cezary Pieczyński i Magdalena Kardasz – oceniali prace w czterech kategoriach: Rysunek/Grafika, Intermedia, Formy Przestrzenne i Malarstwo. Spotykając się w MBK z laureatami, mieliśmy szansę nie tylko przyjrzeć się najnowszej sztuce, powstałej na Pomorzu, ale także odpowiedzieć na pytanie: co oznacza "sztuka pomorska"? Jak ważny jest ów aspekt lokalny i w jakim stopniu "lokalność" jest "przekraczalna". Nazwiska laureatów poprzednich konkursów pomagają odpowiedzieć na to pytanie. Triennale może stać się zarazem pretekstem rozmów nie tylko sztuk wizualnych dotyczących. Dyrektor sopockiej galerii – Zbigniew Buski  podjął nas po raz trzeci przy okazji Triennale. Zaprosił do udziału w spotkaniu także reprezentanta jury – krytyka i historyka sztuki Bogusława Deptułę.

Było to kolejne wydanie specjalne Magazynu, które – mamy nadzieję – zainteresowało zarówno śledzących życie artystyczne na Pomorzu, jak i odbiorców sztuki w innych regionach.

Kazimierz Kutz "Piąta strona świata" Kazimierz Kutz "Piąta strona świata"

Jeden z regionów Śląsk mianowicie – przywołaliśmy, otwierając to wydanie MBK. 16 lutego Kazimierz Kutz (1929-2018) obchodziłby 90. urodziny. Wspomnieliśmy reżysera filmowego i teatralnego, którego twórczość naznaczona była "lokalnością" i trudno wyobrazić sobie sztukę, która w większym stopniu wykraczałaby właśnie poza jej granice.

Kazimierz Kutz (fot. Michał Szalast/PAP) Kazimierz Kutz (fot. Michał Szalast/PAP)

Kazimierz Kutz zadebiutował w roku 2010 powieścią "Piąta strona świata". Miał wtedy 81 lat. Przyjął wówczas nasze zaproszenie do przeczytania pierwszych fragmentów swojej powieści oraz wzruszająco o niej opowiedział nam. I, cytując jego słowa, przypomnieliśmy, że także o Śląsku pisał, ożywiając mowę śląską. Wydawnictwo Znak, publikując powieść Kazimierza Kutza, podjęło próbę włączenia tej lokalnej opowieści do szerszego obiegu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.02.2018 
Godzina emisji: 21.09

tagi: