Logo Polskiego Radia
Trójka
Wojciech Dorosz 16.06.2011

Dwa Teatry w MBK

To jest festiwal, na który czekamy cały rok – ludzie radia. Jedyne nasze wspólne z TVP święto artystycznego radia i ambitnej telewizji. 18 czerwca spotykamy się po raz jedenasty.
Dwa Teatry w MBK

I to, że znowu udało się zorganizować DWA TEATRY, uważamy za rodzaj cudu, bo festiwal od lat jest zagrożony. Naszymi sprzymierzeńcami są szczęśliwie Sopot oraz Telewizja Gdańsk. W tym roku Sopot znalazł się w ważnym w swojej historii punkcie. W dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu odegra on główną rolę podczas pierwszego miesiąca polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Dwa Teatry mają więc szansę zrewanżować się miastu za gościnę, proponując spotkania, spektakle i koncerty na wysokim poziomie. Festiwal, zapraszając artystów, daje też szansę miastu pokazania się im od najlepszej strony. Sopotowi zależy na tym, by nie był kojarzony z jednym tylko festiwalem czy z jednym typem festiwali.

MBK od kilku lat obserwuje Dwa Teatry, tak i w tym roku. Współgospodarzem wydania jest JANUSZ KUKUŁA – dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz dyrektor artystyczno – programowy radiowej części festiwalu. Jak zwykle chcielibyśmy zaprosić jak najwięcej gości, reprezentantów współorganizatorów, jury oraz artystów. Zadanie mamy także, jak zwykle, trudne, bo w niedzielne popołudnie wszyscy są zajęci. Na czas wolny nie można liczyć, biorąc pod uwagę fakt, że nasze święto trwa niecałe trzy dni.

Niełatwo też było zdecydować się na miejsce spotkania w MBK, bo są aż trzy atrakcyjne miejsca festiwalowych spotkań (nie licząc Multikina, w którym od ubiegłego roku odbywają się przesłuchania i pokazy). To: Dworek Sierakowskich, Państwowa Galeria Sztuki i tarasy z widokiem na molo oraz Teatr Atelier ( Teatr Na Plaży). Nasz wybór padł na kryty taras Klubu Atelier. Jeżeli nie będzie przeszkód natury technicznej, tam spotkamy się. Panom Robertowi i Radkowi DZIĘKUJEMY – w każdym razie – za zaproszenie. Alternatywę stanowi kawiarnia w PGS, jedno z naszych ulubionych miejsc w Sopocie, ale stamtąd transmitujemy MBK tuż po wernisażach. Tak się zresztą składa, że przed rozpoczęciem festiwalu w PGS otwiera się wystawa GEORGES BRAQUE – „Metamorfozy”. Jeśli nie uda się tym razem zajrzeć na wystawę, wrócimy na nią niebawem. PGS podejmuje w tym roku aktorów przybyłych na festiwal, co czyni Dwa Teatry jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

MBK – zatem – na półmetku Dwóch Teatrów 2011, ale … Teatr Polski we Wrocławiu daje właśnie ostatnią w tym sezonie premierę, kolejną pod naszym patronatem. To „Farinelli” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Wydanie zaczynamy krótkim, ale „mocnym” spotkaniem z BARTOSZEM PORCZYKIEM, licząc na to, że uda się kiedyś spektakl zobaczyć i o nim dłużej porozmawiać.



Przypominamy wreszcie, że znani już są finaliści konkursu Talenty Trójki. Do 28 czerwca, kiedy ogłosimy laureatów, prezentujemy młodych, zdolnych artystów, którzy zostali zakwalifikowani do finału. MBK przedstawia trójkę teatralną. Tak się składa, ze na Festiwalu Dwa Teatry występuje nasza finalistka - NATALIA SIKORA . Mamy nadzieję, porozmawiać z aktorką.

Tak wielu zajęć dawno już nie miał MBK. To – w sumie – dobrze. Zapraszamy.