Logo Polskiego Radia
IAR
Jarosław Krawędkowski 08.02.2014

Będzie kolejny wniosek do TK ws. OFE: o nacjonalizację oszczędności emerytalnych

Szykuje się kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Twój Ruch spyta czy można znacjonalizować oszczędności emerytów zgromadzone w OFE.
Posłuchaj
  • Poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek uważa, że Trybunał Konstytucyjny musi odpowiedzieć na pytanie czy można znacjonalizować oszczędności emerytalne zgromadzone w OFE. Dlatego Twój Ruch składa wniosek. /IAR/
  • Poseł Arkadiusz Mularczyk nie ma wątpliwości, że w sprawie złożonego wcześniej prezydenckiego wniosku Trybunał podejmie decyzję korzystną dla autorów ustawy:/IAR/
  • Andrzej Halicki z PO uważa, że emeryci nic nie stracą na operacji z OFE./IAR/
  • Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uważa, że Trybunał może co najwyżej zakwestionować niektóre szczegółowe zapisy ustawy. /IAR/
  • Europoseł Jarosław Kalinowski uważa, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prezydenckiego wniosku będzie ważna nie tylko dla tego rządu, ale i dla każdego kolejnego./IAR/
  • Joachim Brudziński z PIS uważa, że pieniądze przeniesione do ZUS zostaną przejedzone. /IAR/
Czytaj także

Na razie Trybunał zwrócił się do premiera z wnioskiem o informację, jakie koszty poniósłby budżet państwa w przypadku niezgodności wprowadzonych przepisów z ustawą zasadniczą. Wcześniej prezydent poprosił sędziów TK o kontrolę następczą niektórych przepisów ustawy.

Wniosek dotyczył będzie nacjonalizacji środków zgromadzonych w OFE

Poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek uważa, że to za mało. Dlatego w przyszłym tygodniu posłowie jego partii zgłoszą kolejny wniosek do Trybunału. We wniosku prezydenta nie ma bowiem pytania, czy można znacjonalizować oszczędności obywateli. A to - zdaniem posła Rozenka - kluczowa sprawa dla przyszłych emerytów.

Solidarna Polska poprze wniosek

Solidarna Polska jest gotowa poprzeć wniosek Twojego Ruchu. Poseł Arkadiusz Mularczyk nie ma wątpliwości, że w sprawie złożonego wcześniej prezydenckiego wniosku Trybunał podejmie decyzję korzystną dla autorów ustawy, bo inaczej Polsce będzie groził kryzys finansów publicznych.

PO uważa, że najważniejsza jest równowaga budżatowa

Andrzej Halicki jest tego samego zdania - w konstytucji zapisana jest równowaga budżetowa, więc innej decyzji Trybunału być nie może. Poseł PO odpierał zarzuty, jakoby rząd zabierał czyjeś pieniądze. Jego zdaniem, każdy pozostanie z tą samą kwotą, która będzie jednak zarządzana przez efektywniejszy od OFE ZUS.

Kancelaria Prezydenta też nie wątpi w Trybunał Konstytucyjny

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uważa, że Trybunał może co najwyżej zakwestionować niektóre szczegółowe sformułowania zawarte w ustawie, jak te dotyczące zakazu reklamy OFE. Nie zakwestionuje natomiast zasadniczego rozstrzygnięcia - ustawa będzie obowiązywać.

Eurodeputowany Jarosław Kalinowski uważa, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prezydenckiego wniosku będzie ważna nie tylko dla tego rządu, lecz także dla każdego kolejnego. Sędziowie TK zdecydują bowiem o przyszłości budżetu.

PIS – 150 mld zostanie przejedzone

Joachim Brudziński podejrzewa, że Trybunał uzna konstytucyjność ustawy. I w ten sposób rząd legalnie przetransferuje pieniądze z kont OFE do ZUS. Zdaniem posła, 150 miliardów przeniesionych do ZUS, zostanie "przejedzone", by na czas kolejnych wyborów można było znów zwiększyć dług publiczny o tę kwotę.

Ile trafi środków na konta ZUS?

Poseł Jerzy Wenderlich zwraca uwagę, że kwota 150 miliardów na kontach ZUS jest iluzoryczna. Tak naprawdę trafiło tam 1,8 miliarda złotych. "Gdzie jest reszta? Gdzie jest kasa?" - dopytywał poseł Wenderlich.

O zbadanie rządowej ustawy w trybie następczym zwrócił się do Trybunału prezydent. Bronisław Komorowski ma wątpliwości co do zgodności niektórych przepisów z konstytucyjnymi zasadami: zaufania do państwa i stanowionego prawa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, ochrony interesów w toku, wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

jk