Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 06.05.2014

Emerytury przed TK: wyrok poznamy prawdopodobnie w środę

Trybunał Konstytucyjny przerwał we wtorek rozpatrywanie skarg na podwyższenie wieku emerytalnego. Przerwa potrwa do godz. 9 rano w środę - ogłosił przewodniczący rozprawie prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.
Poseł PO Borys Budka na sali rozpraw. Trybunał Konstytucyjny oceni konstytucyjność przepisów podnoszących wiek emerytalny i zrównujących go dla kobiet i mężczyznPoseł PO Borys Budka na sali rozpraw. Trybunał Konstytucyjny oceni konstytucyjność przepisów podnoszących wiek emerytalny i zrównujących go dla kobiet i mężczyznPAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Ustawa 67 pod lupą Trybunału Konstytucyjnego - relacja Ksenii Maćczak (IAR)
  • Pełnomocnik "Solidarności" prof. Marcin Zieleniecki o ustawie podwyższającej wiek emerytalny (IAR)
  • Przedstawiciel Sejmu Borys Budka o konstytucyjności ustawy podwyższającej wiek emerytalny (IAR)
  • Dariusz Joński o podwyższeniu wieku emerytalnego (IAR)
  • Ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu o podwyższeniu wieku emerytalnego (IAR)
  • Dariusz Woźniak: podwyższenie wieku emerytalnego to działanie na krótką metę (IAR)
Czytaj także

Pełny skład TK bada konstytucyjność przepisów podnoszących wiek emerytalny i zrównujących go dla kobiet i mężczyzn. O sprawdzenie zgodności tych zmian z ustawą zasadniczą wniosły NSZZ "Solidarność", OPZZ i grupa posłów PiS. Rozprawę zaplanowano na dwa dni.
Trybunał wysłuchał podczas czterogodzinnej rozprawy wystąpień wnioskodawców, opinii stron postępowania - Sejmu i Trybunału Konstytucyjnego.

Złamana zasada zaufania do państwa

Wnioskodawcy zarzucili przepisom m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie praw.

-Główny zarzut to jednak naruszenie konwencji organizacji pracy, która nie pozwala na przekroczenie granicy 65 lat przy ustalaniu wieku emerytalnego - mówił dziennikarzom jeszcze przed rozprawą pełnomocnik "Solidarności" profesor Marcin Zieleniecki.

Jak tłumaczył, problem zdolności do pracy osób starszych został potraktowany zdawkowo. Stwierdzono, że skoro żyją dłużej, to są w dobrym zdrowiu. A to - przekonywał profesor Zieleniecki - nie jest prawdą, co pokazują badania GUS i Eurostat.
Związkowców wspierał Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dariusz Joński przekonywał, że przez dwa lata od uchwalenia kontrowersyjnych przepisów, rząd nie zrobił nic, by w jakikolwiek sposób pomóc znaleźć pracę ludziom po 60 roku życia.

Zaczęła się faza pytań - zadała je we wtorek jedynie sędzia sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. Pytała m.in., czy zmiana systemu emerytalnego jest niezbędna w obecnej sytuacji Polski.

- Zmieniono tylko jeden element systemu: podwyższono wiek emerytalny, co nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem problemu - odparł przedstawiciel NSZZ "S" prof. Marcin Zieleniecki.

Wyższy wiek emerytalny: w 2040 roku znowu zmiany? >>>

Źródło: TVN24/X-news

Sejm i PG: podwyższenie wieku emerytalnego konstytucyjne

Sejm i prokurator generalny opowiedzieli się wcześniej przed TK za uznaniem konstytucyjności podwyższenia wieku emerytalnego. PG wnosi o uznanie za niekonstytucyjne jedynie dwóch przepisów - o emeryturach częściowych i dotyczącego prokuratorów wojskowych.
Borys Budka (PO) w imieniu Sejmu podtrzymał stanowisko przedstawione na piśmie w ponad stustronicowym uzasadnieniu, że zaskarżone przepisy są zgodne z konstytucją.
Budka podkreślił, że Sejm nie uważa też, że naruszone zostały przepisy konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie zabezpieczenia społecznego. Podnosił, że nie jest tak, jak twierdzą skarżący, że konwencja pozwala na podniesienie wieku emerytalnego ponad 65 lat jedynie w przypadku, gdy w danym kraju pozwala na to życie obywateli w dobrym zdrowiu. Budka podkreślił, że treść tego artykułu konwencji mówi o tym, że z badań ma wynikać możliwość dłuższej pracy w populacji danego kraju.
Zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand nie zmienił wcześniejszego stanowiska PG wobec zaskarżonych przepisów. Prokurator uznaje za niekonstytucyjne jedynie dwa przepisy z kilkunastu badanych przez TK: dotyczące emerytur częściowych oraz zmienione zaskarżoną nowelizacją przepisy dotyczące prokuratorów wojskowych.
Nowelizacja ustawy z maja 2012 r. podniosła do 67 lat wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn. Dotychczas kobiety przechodziły na nią w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

IAR/PAP, awi