Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 25.06.2014

RPO skarży ustawę dotyczącą zmian w OFE do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na ustawę, która pozwoliła na przekazanie połowy aktywów OFE do ZUS - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.W.Kusiński/PR

Zdaniem prawników z Biura RPO przepisy o umorzeniu części aktywów w OFE i przekazaniu ich do ZUS naruszają bowiem zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa

Wskazują, że gdy wprowadzano reformę emerytalną część osób - urodzeni przed końcem 1968 r. - mogła zdecydować i dobrowolnie dołączyć do OFE, a obecnie dokonano znaczących zmian w tym segmencie.

Pozew zbiorowy ws. OFE. Będą odszkodowania? >>>
Chodzi o to, czy państwo bez naruszenia zasady zaufania do państwa i prawa może wycofać się z koncepcji funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego część osób przystąpiła dobrowolnie - mówi Lesław Nawacki z Biura RPO.
Rzecznik uznał zaś, że nie ma podstaw do skargi o naruszenie przepisów dot. wywłaszczenia i własności.

Rzecznik Praw Obywatelskich: ustawę o OFE uchwalano w niezrozumiałym pośpiechu >>>

14 marca do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Konfederacji Pracodawców Lewiatan. Organizacja kwestionowała m.in. przejęcie przez ZUS ponad połowy emerytalnych oszczędności Polaków i pozorną dobrowolność wyboru OFE oraz zasadę tzw. suwaka bezpieczeństwa.

Zmiana przepisów o OFE
1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło 3 lutego. Odpowiadało to wartości posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony został natomiast minimalny poziom inwestycji w akcje. Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Zakaz reklamy OFE
Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Co wybrać OFE czy ZUS? >>>

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

ZUS czy OFE - co oznacza ten wybór?

Źródło: TVP/X-news

PAP, awi