Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 22.12.2016

OFE przechodzi do historii. Jest rekomendacja KERM ws. ich przekształcenia. Gdzie trafią zgromadzone środki?

Rząd chce zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów opowiedział się za przekazaniem 25 procent środków zgromadzonych w OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostała część ma trafić na indywidualne konta emerytalne.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował przyjęcie Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustaw dotyczących funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych wraz z propozycjami zmian, przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dokument ten został również przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

25 proc. środków trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej

Zgodnie z kierunkowymi rekomendacjami tego dokumentu, 25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez ZUS.

75 procent trafi do funduszy inwestycyjnych, powstałych z przekształcenia obecnych OFE

Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE.

Środki trafią do III filara

Środki te znajdą się na indywidualnych kontach emerytalnych w ramach III filaru. Powyższa rekomendacja jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE, jaką w lipcu bieżącego roku zaprezentował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Większość środków trafi na indywidualne konta emerytalne, część będzie pracować na rozwój gospodarki

̶  Nasza propozycja zmierza do tego, aby większość środków zgromadzonych w OFE znalazło się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków, zasilając w ten sposób ich prywatne oszczędności na jesień życia. Chcemy też, żeby wypracowane przez nas rozwiązania w jak największym stopniu pracowały na rzecz rozwoju polskiej gospodarki – podkreślił Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM.

Rekomendacja mówi o dobrowolnych pracowniczych programach kapitałowych

W rekomendowanej Informacji Rady Ministrów wskazano na konieczność stworzenia powszechnych dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych w ramach III filaru systemu emerytalnego, opartych na automatycznym zapisie pracowników. Służyć to będzie rozwojowi dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce, oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.

Powyższa koncepcja wychodzi naprzeciw konieczności przebudowy modelu funkcjonowania OFE oraz wzmocnienia powszechnych emerytalnych programów kapitałowych, które to działania zostały wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz rozwinięte w Programie Budowy Kapitału.

Zieleniecki: Rekomendacje emerytalne na rząd po decyzjach KERM i KSRM

Rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego w Polsce trafią na najbliższe posiedzenie rządu - powiedział PAP wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki.

"Teraz rząd może podjąć decyzje co do rekomendacji. Przygotowany przez resort rodziny i pracy projekt dokumentu zakładał w części dotyczącej rekomendacji dotyczących OFE przekazanie wszystkich pozostających w nich środków do Funduszy Rezerwy Demograficznej i jednoczesne dopisanie tych środków dopisane do indywidualnych kont emerytalnych w ZUS.

Przekazanie środków do funduszy jest pomysłem wicepremiera Morawieckiego

"W pierwotnej wersji projektu stwierdziliśmy, że możliwy jest taki wariant. Wiedzieliśmy, że w uzgodnieniach międzyresortowych autor tego pomysłu, czyli pan premier Morawiecki zaproponuje ten fragment dotyczący jego koncepcji rozwiązania tego problemu" - powiedział PAP Zieleniecki.

"Jesteśmy też po Komitecie Stałym, który odbył się w środę i w tym dokumencie została koncepcja zaproponowana przez premiera Morawieckiego" - dodał.

Wiceminister podkreślił, że rekomendacje po przeglądzie emerytalnym są - ze swej natury - bardzo ogólne. "Jest to dyrektywa kierunkowa, fragment dotyczący tej koncepcji jest bardzo ogólnie sformułowany w tym przeglądzie.

Rząd może się zająć rekomendacjami między świętami a Nowym Rokiem

"Jest jeszcze decyzja Rady Ministrów - jeśli między świętami a Nowym Rokiem zbierze się rząd, to takie rekomendacje zatwierdzi. Projekt został uzgodniony, nie budzi kontrowersji i w takiej wersji został w czwartek skierowany na rząd" - powiedział.

Pytany, czy na etapie uzgodnień przed decyzją rządu rozważano, czy możliwe jest przekazanie środków publicznych, za jakie składki w OFE uznał Trybunał Konstytucyjny, na prywatne konta Polaków w ramach III filara ubezpieczeń - powiedział, że rozmowa taka odbyła się podczas Komitetu Ekonomicznego. "Komitet doszedł do wniosku, że nie jest to dokument, czy etap, by uzgadniać szczegóły" - mówił PAP Zieleniecki.

"Nawet Rządowe Centrum Legislacji wskazywało, że przegląd ma być analizą funkcjonowania systemu, nie musi zawierać rekomendacji, ale myśmy takie sformułowali" - powiedział. "Oceniliśmy, że im ogólniejsze będą to zapisy, tym dokument ten będzie łatwiejszy do przyjęcia i nie będzie narzucać na przyszłość jakichś szczegółowych rozwiązań" - dodał.

Zmiany w OFE w 2013 roku rozpoczął poprzedni rząd. Na początku lutego 2014 roku zlikwidowano obligacyjną część OFE i umorzono 51,5 procent jednostek na rachunkach funduszy. Obniżono też maksymalny poziom opłaty do 1,75 procent od składki. Reforma wprowadziła też tak zwany suwak bezpieczeństwa. Na 10 lat przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego środki zgromadzone na koncie członka OFE mają być stopniowo przekazywane każdego miesiąca do ZUS i ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego.

IAR, PAP, komunikat, jk