Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 18.05.2017

Obniżenie wieku emerytalnego: rozpoczyna się kampania informacyjna

Od konferencji w Krakowie rozpoczęła się ogólnokrajowa kampania „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz NSZZ „Solidarność” rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych w miastach wojewódzkich na temat zmian w systemie emerytalnym, które zaczną obowiązywać od października.
Posłuchaj
  • Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska: obecny algorytm obliczania świadczenia emerytalnego premiuje dłuższe pozostawanie zatrudnionym (IAR)
  • Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”: pracownicy mają wybór, kiedy chcą skończyć pracę i skorzystać ze świadczenia (IAR)
  • Startuje kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego" - relacja Michała Fedusio (IAR)
Czytaj także

Pierwsze spotkania odbędą się w województwach: małopolskim, podkarpackim i pomorskim. Celem kampanii jest jasny przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę powinna być decyzją indywidualną. Wcześniejsze zakończenie pracy nie powinno być obowiązkiem, ale świadomym wyborem - podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

Z drugiej strony wskazuje, ze reforma emerytalna wprowadzana jest przy stabilnym i korzystnym otoczeniu gospodarczym.

- To odbywa się w takich warunkach, w których finansowany może być solidaryzm społeczny. Mamy wzrost PKB, najlepsze wyniki na rynku pracy i niską stopę bezrobocia, wzrost wynagrodzeń i do tego powstają ciągle trwałe miejsca pracy - wymienia minister.

Kampania będzie trwała do połowy czerwca

Kampania w różnych regionach kraju będzie trwała do połowy czerwca. Wraz z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej współorganizują ją Kancelaria Prezydenta, NSZZ "Solidarność" oraz ZUS.

Od 1 października wiek emerytalny zostanie obniżony do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

IAR, awi