Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 26.10.2020

27 października – ważny termin dotyczący oszczędzania na emeryturę

Do 27 października małe i średnie firmy muszą podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z wybranymi przez siebie instytucjami finansowymi. O Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, termin dotyczy ok. 60 tys. firm zatrudniających między 20 a 249 osób, w których pracuje ok. 3,3 mln osób i które do jutra mają wybrać jedną z instytucji finansowych zarządzających PPK.


Posłuchaj
05:22 marczuk 26.mp3. O Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę mówił w Ekspresie Gospodarczym Polskiego Radia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

Jak dodał, dotychczas podpisano ok. czterdziestu, czterdziestu kilku tysięcy umów.

PPK pomaga pracownikom budować dodatkowe oszczędności – przy wsparciu pracodawcy i państwa. Pieniądze są prywatne – można je wypłacić w każdym momencie oraz są dziedziczone. O tym jak wykorzystać oszczędności decyduje uczestnik – PPK może być wsparciem podczas emerytury, jak również wsparciem w ważnych sytuacjach życiowych.

Najpierw umowa o zarządzanie, potem o prowadzenie PPK

Jak przypomina prowadząca audycję Justyna Golonko, najpierw muszą być zawarte umowy o zarządzanie, a potem, w listopadzie będą podpisywane umowy o prowadzenie PPK z pracownikami.

robotnik pracownik 1200.jpg
Mikro, małe i średnie firmy muszą podpisać umowy o zarządzanie PPK. Rozpoczyna się II i III etap programu

Do 10 listopada decyzja, czy zostajemy w PPK

- To krytyczny moment, bo do 10 listopada musi być podpisana umowa o tzw. prowadzenie, co oznacza odpowiedź na pytanie, czy pracownik decyduje się pozostać w PPK, czy decyduje się złożyć deklarację rezygnacji – wyjaśnia Marczuk.

Złotówka za złotówkę, czyli dlaczego opłaca się zostać w PPK

I dodaje, że  zachęca wszystkich do pozostania w PPK, gdyż nie ma lepszego sposobu gromadzenia oszczędności na emeryturę, niż oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych.

- To wynika z prostej zasady, że do każdej złotówki, którą oszczędzimy na ten cel, dodawana jest druga od pracodawcy i od państwa - mówi Bartosz Marczuk.

skarbonka oszczędzanie 1200.jpg
Udział w PPK po prostu się opłaca. Znamy wyliczenia zysku w pierwszym roku działania programu

Pierwsze wpłaty na konto już w grudniu, styczniu

Jak jednocześnie dodaje, jeśli pracownik nie złoży deklaracji o rezygnacji, to automatycznie znajdzie się w systemie PPK, i pierwsze wpłaty na jego rachunek powinny wpłynąć w grudniu albo styczniu, w zależności jak firmy płaca pensje.

- Co najważniejsze, każdy pracownik może na bieżąco, online śledzić wpłaty, podkreśla gość radiowej Jedynki.

W ostatniej fazie, wyboru dokonają najmniejsze firmy i sektor rządowy oraz samorządowy

Jak dodaje, następnie czeka nas od 1 stycznia 2021 r. ostatnia faza dotycząca wyboru PPK, która jest właściwie ostatnią i która  wchodzi 1 stycznia 2021 r. i dotyczy tylko najmniejszych firm, zatrudniających od 1 do 19 osób oraz sektora finansów publicznych, czyli sektora rządowego i samorządowego.

Justyna Golonko, PR24, Program 1 Polskiego Radia, jk