Logo Polskiego Radia
IAR
Jarosław Krawędkowski 09.03.2014

Bez terminalu LNG Polska będzie miała problem z Rosją

Gaz łupkowy jest ważny, ale priorytetem powinna być budowa terminalu do skroplonego gazu - twierdzi były wiceminister środowiska w rozmowie z IAR. Piotr Woźniak broni za to urzędników, którzy pracują nad ustawą łupkową. Jego zdaniem nie należy ich poganiać.
Terminal LNG w budowieTerminal LNG w budowieGaz-System.
Posłuchaj
  • Gaz łupkowy jest ważny, ale priorytetem powinna być budowa terminalu do skroplonego gazu - twierdzi były wiceminister środowiska w rozmowie z IAR. Piotr Woźniak.
  • Terminal do skroplonego gazu ma być gotowy do końca tego roku. Jest ukończony w 75 procentach./IAR/
Czytaj także

Piotr Woźniak uważa, że przyspieszenia wymagają za to pracę związane z terminalem LNG w Świnoujściu. Były wiceminister środowiska przypomina, że inwestycja miała być gotowa już dwa lata temu.

Bez terminala LNG Polska bedzie miała kłopot

Jego zdaniem, ewentualne odcięcie rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę postawi nasz kraj w trudnej sytuacji. Rozmówca IAR podkreśla, że w ciągu kilku miesięcy jesteśmy w stanie poradzić sobie z takim kryzysem dzięki zapasom gazu zgromdzonego w magazynach.

Kryzys na Ukrainie. Ekspert: dostawy gazu są bezpieczne

LNG będzie droższy, ale będzie
Piotr Woźniak uważa, że terminal LNG w Świnoujściu to dobre zabezpieczenie na wypadek przeciągającego się szantażu gazowego ze strony Rosji. Szacuje się, że przez terminal można importować około 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu, ale jego cena wyniosłaby około 650 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To około 200 dolarów więcej niż płacimy za gaz z Rosji.

Raport: czy Polska może być spokojna o gaz i ropę

Zima łagodna, gaz w Polsce jest. Ale...

Wicepremier Janusz Piechociński w minionym tygodniu zapewniał, że gazowa sytuacja Polski jest pod kontrolą. Sprzyja temu łagodna zima. Magazyny są dzięki zapełnione w 70 procentach - jest w nich blisko 1 miliard 400 milionów metrów sześciennych gazu.

Marcin Moskalewicz: budujemy wsparcie dla rurociągu „Przyjaźń”
Terminal do skroplonego gazu ma być gotowy do końca tego roku. Jest ukończony w 75 procentach. Całkowity koszt inwestycji to ponad 3 miliardy złotych.

jk