Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 25.04.2014

Polska i Wielka Brytania przygotują wspólny raport o gazie łupkowym

Polska i Wielka Brytania wspólnie zlecą wykonanie niezależnej analizy oceniającej wpływ rozwoju wydobycia gazu łupkowego na naszej kraje, a także efekty tego procesu dla całej Unii Europejskiej - poinformował na swoim blogu minister środowiska Maciej Grabowski.
Maciej Grabowski minister środowiskaMaciej Grabowski minister środowiska PR

Jak informuje w najnowszym wpisie na blogu minister środowiska Maciej Grabowski, prace nad raportem powinny zakończyć jeszcze w tym roku.

Wydarzenia na Ukrainie pokazały, jak ważne dla całej Unii Europejskiej jest  bezpieczeństwo energetyczne. Dziś 70 proc. gazu w Europie pochodzi z importu. Zgodnie z ustaleniami politycznych liderów z marca 2014 r., UE potrzebuje długoterminowego planu ograniczania własnej zależności od importu kopalin - napisał Grabowski.

Minister przywołał we wpisie propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą powołania unii energetycznej, która ma przyczynić się, według słów Grabowskiego, do poprawy naszego bezpieczeństwa energetycznego. W kwestii tej Polska znalazła w Wielkiej Brytanii sojusznika - dodał na blogu Grabowski.

Tusk w "FT": potrzebna jest unia energetyczna >>>

Minister przypomniał, że poszukiwania gazu łupkowego w Europie dopiero się rozpoczynają. Jako liderów tych procesów Grabowski wskazał Polskę i Wielką Brytanię.

Według ministra łupki mają potencjał podniesienia bezpieczeństwa energetycznego, wzrostu konkurencyjności i zmniejszenia śladu węglowego. Rozwój nowej branży, poprzez tworzenie miejsc pracy i inwestycje, może stymulować wzrost w wielu sektorach gospodarki – transporcie, budownictwie, czy przemyśle chemicznym. Co szczególnie ważne dla obywateli, to także zmniejszenie presji na ceny energii - napisał Grabowski.

Kwestie ochrony środowiska

Jak zaznaczył we wpisie minister, potencjał wydobycia gazu łupkowego nie może być wykorzystany ze szkodą dla środowiska naturalnego. Kluczowym zadaniem jest rozwój oparty o skuteczne i bezpieczne regulacje. Polska i Wielka Brytania chcą, aby zarówno wspólnotowe, jak i krajowe przepisy środowiskowe były w pełni wdrożone i przestrzegane - dodał Grabowski.

Z pewnością gaz łupkowy samodzielnie nie rozwiąże problemu bezpieczeństwa energetycznego Europy. Niezbędna jest również znacząca dywersyfikacja źródeł i dróg importu gazu, wspieranie dalszego rozwoju wewnętrznego rynku energii i usuwanie barier wzrostu efektywności energetycznej - podsumował Grabowski.

CIR, awi