Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 16.05.2014

Tusk ratuje kopalnie: obiecuje Kompanii Węglowej odroczenie płatności wobec ZUS

Premier Donald Tusk po piątkowym spotkaniu z górniczymi związkami zawodowymi poinformował, że w najbliższym czasie do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy, dotyczący odroczenia płatności ZUS przez Kompanię Węglową.
Premier Donald Tusk z przedstawicielami górniczych związków zawodowychPremier Donald Tusk z przedstawicielami górniczych związków zawodowychPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Donald Tusk (IAR): rząd i górnicy mają wspólną intencję - chcą, żeby polski węgiel był podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego.
Czytaj także

Podejmujemy próby działań dotyczących zobowiązań Kompanii Węglowej, wynikających jeszcze z czasów przekształceń i utworzenia KW z innych spółek węglowych - oświadczył Tusk. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o odroczenie płatności ZUS, co wymaga zmiany odpowiedniej ustawy i taki projekt trafi do Sejmu "w najbliższym czasie".

Bezpieczeństwo finansowe górnictwa

Tusk dodał, że poinformował związkowców o działaniach rządu na rzecz poprawy sytuacji w górnictwie. Chodzi o próbę znalezienia najlepszej i najbezpieczniejsze ścieżki do bezpieczeństwa finansowego, przede wszystkim KW - zaznaczył. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na sytuację społeczną na Śląsku, ale i bezpieczeństwo energetyczne kraju, którego fundamentem ma być polski węgiel kamienny - stwierdził premier.

Odroczenie dotyczy starych płatności przejetych przez Kompanie Węglową po byłych spółkach

Związkowcy wyjaśniali, czego dotyczy zobowiązanie rządu.  -Mamy zobowiązanie rządu, że nastąpi prolongata zobowiązań publiczno-prawnych Kompanii Węglowej - tych, które przejęła po byłych spółkach węglowych. To nie jest tak, że nie będziemy płacić obecnych zobowiązań podatkowych, zusowskich, ale mowa o zobowiązaniach sprzed 10 lat. To jest kwota 356 mln zł, która pozwoli złapać oddech Kompanii Węglowej - mówil po spotkaniu szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz.

W  energetyce nie chodzi tylko o zysk
Donald Tusk podkreślił na konferencji prasowej, że rząd i górnicy mają wspólną intencję - chcą, żeby polski węgiel był podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego. Jak dodał, w energetyce ważna jest nie tylko wydajność, lecz także aspekty społeczne i polityczne. - Energetyka nie jest domeną wyłącznie wolnego rynku i pogoni za zyskiem - mówił Tusk.

Trudna sytuacja całej branży

Piątkowe spotkanie w Warszawie jest kontynuacją dyskusji Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych central związkowych. 5 maja premier rozmawiał ze związkowcami o trudnej sytuacji branży w Katowicach. Po tych rozmowach Tusk zaprosił związkowców do swojej kancelarii.

Tak premier wypowiadał się po pierwszym spotkaniu z górnikami:

Źródło: TVN24/X-news

Po "szczycie węglowym" premier mówił m.in. o promocji i ochronie polskiego węgla jako rekomendowanym kierunku działań dla tej branży. Zapowiedział też m.in. analizę możliwości eliminacji "nieuczciwego" importu węgla i usprawnienia handlu tym surowcem, a także przegląd obciążeń fiskalnych górnictwa i prawa zamówień publicznych. Wskazał również na konieczność poprawy konkurencyjności polskiego węgla.

Źródło: TVN24/X-news
7 maja, podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Donald Tusk akcentował, że bezpieczeństwo energetyczne oznacza rehabilitację polskiego węgla. Zapowiedział m.in. decyzje finansowe, by osiągnąć ten cel. W ub. piątek premier poinformował, że rozważane jest przedłużenie terminu spłaty zadłużenia Kompanii Węglowej wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zapowiedział, że konkretne ustalenie w tej materii ma być gotowe właśnie na spotkanie ze związkami - 16 maja.

W zeszłym roku Kompania Węglowa na wydobyciu surowca straciła prawie miliard złotych. Premier przyznał, że szuka najlepszego sposobu na trwałą poprawę sytuacji finansowej koncernu. Wśród rozważanych pomysłów jest ustawowe odroczenie płatności składek Kompanii Węglowej do ZUS.

Postulat "rehabilitacji węgla"
Premier deklarował, że przed spotkaniem ze związkowcami rano będzie również negocjował z władzami Kompanii Węglowej. 5 maja szef rządu zapowiedział, że jego ministrowie zajmą się między innymi kwestią nadmiernego importu węgla ze Wschodu, usprawnieniem handlu tym surowcem na rynku krajowym oraz utworzeniem państwowych składów węgla. Tak zwana "rehabilitacja węgla" jest jednym z postulatów proponowanej przez Tuska unii energetycznej. Na ten temat Tusk będzie rozmawiał w najbliższą środę w Brukseli. Premier powiedział, że być może zabierze ze sobą przedstawicieli górniczych związków zawodowych.
W ostatnich tygodniach szef polskiego rządu rozmawiał o unii energetycznej już m.in. z kanclerz Niemiec, prezydentem Francji, premierem Hiszpanii oraz unijnym komisarzem ds. energii - Guentherem Oettingerem. Premier zaprezentował europejskim partnerom plan uniezależnienia Wspólnoty od dostaw gazu z Rosji. Donald Tusk w swoim pakiecie proponuje 6 elementów. Obok rehabilitacji węgla są to: dywersyfikacja dostaw, wspólne zakupy gazu, wykorzystanie gazu łupkowego, finansowanie instalacji przez Wspólnotę oraz opracowanie planu awaryjnego.

IAR/PAP, awi, abo