Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 21.05.2014

Gazprom jednak podpisał kontrakt na dostawy gazu do Chin

Rosyjski Gazprom i chiński koncern CNPC podpisały w Szanghaju kontrakt na dostawę gazu z Rosji do Chin - poinformowała agencja Interfax, według której dokument dotyczy dostaw 38 mld metrów sześciennych surowca rocznie przez 30 lat.
Moskwa zamierza podpisać kontrakt gazowy z Pekinem, który przewiduje dostawy surowca na poziomie 38 miliardów metrów sześciennych rocznie. Negocjacje rozbijają się o kwestie cenowe. Chiny chcą płacić mniej niż 360 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Rosja nie zamierza schodzić poniżej tej kwoty.Moskwa zamierza podpisać kontrakt gazowy z Pekinem, który przewiduje dostawy surowca na poziomie 38 miliardów metrów sześciennych rocznie. Negocjacje rozbijają się o kwestie cenowe. Chiny chcą płacić mniej niż 360 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Rosja nie zamierza schodzić poniżej tej kwoty. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL
Posłuchaj
  • Przedstawiciele Gazpromu i chińskiego koncernu CNPC podpisali umowę, które będzie obowiązywała przez 30 lat, relacja (IAR) Maciej Jastrzębski
  • Chińska prasa o rosyjskim gazie, relacja (IAR) Tomasz Sajewicz, Pekin
Czytaj także

Jeszcze w środę osoby związane z chińskim koncernem gazowym twierdziły, że kontrakt nie zostanie podpisany. Rosyjscy eksperci przekonywali o kłopotach finansowych, jakie może mieć z tego powodu Gazprom.

Tymczasem wbrew wcześniejszym zapowiedziom Pekin zgodził się podpisać kontrakt. Rosja będzie dostarczać odbiorcom w Chinach 38 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie. Nie wiadomo jaką cenę uzgodnili kontrahenci. Ostatnie informacje wskazywały, że będzie to około 360 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Putin w Chinach

Putin zakończył w środę dwudniową wizytę w Chinach. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu wprowadzenia przez Zachód sankcji przeciwko Rosji za jej interwencję militarną na Ukrainie i zaanektowanie Krymu. W zamyśle Kremla wizyta ta miała zademonstrować, że w obliczu presji ze strony USA i Unii Europejskiej Rosja może liczyć na swoich partnerów w Azji.

Negocjacje trwały od 10 lat

Moskwa i Pekin prowadziły negocjacje w sprawie dostaw gazu od ponad 10 lat. W 2013 roku strony uzgodniły zawarcie 30-letniego kontraktu na dostawę do 38 mld metrów sześciennych paliwa rocznie. Kontrakt miał być podpisany do końca zeszłego roku, potem w styczniu 2014 roku jako datę złożenia podpisów pod dokumentem Gazprom podawał luty. Przed rozpoczęciem wizyty Putina w Chinach media rosyjskie przekazały, że jest niemal pewne, iż w jej trakcie kontrakt zostanie podpisany.

Transakcja wiązana

Rosja chciała połączyć ceny gazu dla Chin z cenami ropy, podobnie jak czyni to wobec importerów europejskich; Pekin twierdził, że ceny te są wygórowane. Dotychczas CNPC gotów był płacić nie więcej niż 250 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa, natomiast Gazprom żądał cen porównywalnych do tych, jakie uzyskuje w Europie. Jednocześnie dopuszczał przyznanie chińskim partnerom rabatu.

Rosja może zarobić 400 mld USD

Powołując się na źródło w Gazpromie, dziennik "Izwiestija" napisał w poniedziałek, że kontrakt będzie przewidywać dostarczenie Chinom w ciągu 30 lat 1,14 bln metrów gazu, którego cena bazowa wyniesie 350-380 USD za 1000 metrów sześciennych. Moskiewska gazeta wyliczyła, że Rosja może w ten sposób otrzymać 400 mld dolarów.

Informacja o podpisaniu kontraktu wpłynęła na wzrost cen akcji Gazpromu.

KE odpowiada Putinowi

Tusk: Umowa gazowa z Chinami jest dla Rosji na granicy opłacalności

TVN24/x-news

Rosja i Chiny porozumiały się w czterech istotnych kwestiach dotyczących gazu

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Ekspert: Rosjanie będą dopłacać do umowy gazowej z Chinami

TVN24/x-news

IAR, PAP, abo