Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 02.07.2014

Ministerstwo Środowiska: to będzie dobry rok dla polskich łupków

Ten rok może być porównywalny do najlepszego, 2012. Chodzi o liczbę odwiertów poszukiwawczych gazu łupkowego.
Jeden z odwiertów gazu łupkowego w PolsceJeden z odwiertów gazu łupkowego w Polsce Karol Karolus/CC
Posłuchaj
  • Główny geolog kraju Sławomir Brodziński o gazie łupkowym w Polsce (IAR)
  • Główny geolog kraju Sławomir Brodziński spodziewa się, że to będzie dobry rok dla łupków (IAR)
Czytaj także

Główny geolog kraju, Sławomir Brodziński liczy, że ustawa łupkowa zachęci inwestorów do większego zaangażowania w poszukiwanie niekonwencjonalnego gazu.
Urzędnik podkreślił, że ma nadzieję na szybkie przyjęcie prawa geologicznego i górniczego przez parlamentarzystów oraz podpis prezydenta. Koszt jednego odwiertu to około 15 milionów dolarów. Zmiany proponowane w ustawie mają ułatwić poszukiwanie złóż niekonwencjonalnego gazu. - Zmiany będą swoistym sprawdzam dla inwestorów - wyjaśnia główny geolog kraju.

Nowa ustawa o gazie łupkowym nie przyspieszy wydobycia >>>
Sławomir Brodziński dodał, że w tym roku poszukiwanie złóż gazu łupkowego przyśpieszyło. W tym roku wykonano kilkanaście odwiertów. To tyle ile w całym ubiegłym roku. Główny geolog kraju szacuje, że do końca roku wykonanych zostanie około 30 odwiertów, czyli tyle co w rekordowym, 2012 roku.
Odwierty wykonują zarówno zagraniczne koncerny, jak i polskie firmy.

Polska to nie Ameryka
Główny geolog studzi jednak entuzjazm i dodaje, że polskie warunki różnią się od amerykańskich i nie należy spodziewać się tak zwanego „boomu łupkowego”.
Prawem geologicznym i górniczym zajmowały się dzisiaj połączone senackie komisje środowiska i gospodarki narodowej. Główna zmiana przyjęta przez senatorów zmienia vacatio legis, które do tej pory wynosiło 3 miesiące. Nowe prawo zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku.

IAR, awi