Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 09.07.2014

Kompania Węglowa tnie pensje członków rad spółek zależnych. Odchudza zarządy

Mniej liczne składy rad nadzorczych i zarządów oraz niższe wynagrodzenia członków rad - decyzję w sprawie takich zmian w spółkach zależnych, w których Kompania Węglowa jest jedynym lub większościowym udziałowcem, podjął właśnie jej zarząd.
Katowice: siedziba Kompanii WęglowejKatowice: siedziba Kompanii Węglowej Wikipedia/Kris D from Metropolia Silesia, Upper Silesia ( Oberschlesien )

Największa górnicza firma w Europie jest 100-procentowym lub większościowym udziałowcem w 14 spółkach zależnych.
Jak podała w środowym komunikacie, rady nadzorcze tych podmiotów zostaną ograniczone do składów 3-osobowych, zaś zarządy spółek będą mogły składać się maksymalnie z 2 osób. Jednocześnie w 9 spółkach zależnych obniżone zostaną wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Dla przewodniczących nowy wskaźnik to 0,9, a dla członków 0,8 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. W 5 podmiotach wskaźnik tych wynagrodzeń był już odpowiednio niższy.
Zmiany wdrażane sukcesywnie
Przewidywana jest też weryfikacja kadr w zarządach i radach nadzorczych wszystkich spółek zależnych. Powyższe zmiany będą wdrażane sukcesywnie wraz ze zwoływaniem walnych zgromadzeń poszczególnych spółek, na których przedstawiciele Kompani otrzymali upoważnienie do głosowania za przyjęciem stosownych uchwał.
14 spółek zależnych KW w sprawozdaniach za ubiegły rok wykazało wprawdzie dodatni wynik, jednak w większości świadczą usługi wyłącznie na rzecz Kompanii. To w istotny sposób, wraz z innymi trudnościami rynkowymi, wpływa na kondycję finansową tych podmiotów.
Widmo bankructwa
KW stanęła w tym roku przed widmem bankructwa. W ubiegłym roku, przede wszystkim z powodu spadku cen węgla, zanotowała prawie 700 mln zł straty netto. W 2012 r. KW miała 120 mln zł zysku netto, w 2011 r. - prawie 555 mln.
Zarząd nie przewiduje zwolnień grupowych, ale redukcja zatrudnienia jest konieczna. W latach 2015-2020 w naturalny sposób z KW ma odejść 15-18 tys. osób. Konieczne będą też dodatkowe dobrowolne odejścia kilku tysięcy osób.
Poza spadkiem cen węgla, na trudną sytuację górnictwa składa się też spadek cen energii elektrycznej, wysoki poziom importu węgla, zwłaszcza ze Wschodu i zmiana tzw. miksu energetycznego w wytwarzaniu energii.

Janusz Piechociński, wicepremier RP, minister gospodarki: 70 proc. kosztów Kompanii Węglowej to płace i świadczenia.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

PAP, awi