Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 26.11.2014

Wszyscy zapłacimy za ratowanie górnictwa. Przed reformami branża jednak nie ucieknie

Według ekspertów budżet znów będzie ratował górnictwo, ale od bolesnych reform i tak nie może uciec - pisze "Rzeczpospolita".
Wszyscy zapłacimy za ratowanie górnictwa. Przed reformami branża jednak nie uciekniesxc.hu/cc

Pogarszająca się sytuacja spółek węglowych sprawia, że rząd znalazł się pod ścianą i jeśli chce uniknąć protestów, bronić niezależności energetycznej kraju oraz nie doprowadzić branży do trwałej niewypłacalności, musi wpompować w kopalnie duże pieniądze. Takie są wnioski raportu agencji Standard & Poor's o sytuacji branży, do którego dotarła "Rz".
Wydatki pracownicze to nawet połowa wszystkich kosztów
Wg raportu koszty ponoszone przez śląskie kopalnie są wysokie, nieporównywalnie większe niż u konkurencji z Australii, Rosji czy Afryki. Eksperci wytykają, że wydatki pracownicze w części spółek to nawet połowa wszystkich kosztów.
Jak zauważa "Rz", na razie żadnej z węglowych spółek nie udało się zlikwidować czy choćby zawiesić takich przywilejów jak, np. 14. pensja.

Widmo upadłości
Od miesięcy Kompania Węglowa, największa górnicza firma w Europie, stoi przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września jej ówczesny prezes Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. Trudna sytuacja dotyczy także innych spółek węglowych. Branża boryka się z najniższymi od lat cenami węgla na rynkach światowych.
W piątek rada nadzorcza Kompanii Węglowej odwołała z funkcji prezesa spółki Mirosława Tarasa. Rada stwierdziła m.in., że pod jego kierownictwem straty Kompanii wzrosły, a działania restrukturyzacyjne okazały się nieskuteczne . Wskazała też na "brak skuteczności" w dialogu ze stroną społeczną.

Na kłopoty - Wojciech Kowalczyk

W zeszłym tygodniu premier Ewa Kopacz spotkała we wtorek po południu w warszawskim CPS "Dialog" z przedstawicielami związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej.
Premier po spotkaniu poinformowała, że obecny wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. - Będzie tylko i wyłącznie tą sprawa się zajmował (naprawą sytuacji w polskim górnictwie - przyp. red.), bo czasu jest mało. Ten problem trzeba rozwiązać - podkreśliła premier.
Kowalczyk zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do resortu gospodarki. Jak informowało wcześniej CIR, do zadań pełnomocnika będzie należało inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań wynikających z restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.

Źródło: TVN24/x-news

PAP, awi