Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 13.01.2015

Ratunek dla polskich kopalń? Piechociński: Indie poważnie zainteresowane współpracą w górnictwie

Rząd Indii przygotowuje szczegółowe oferty dla polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego, który może pomóc w zmodernizowaniu i poprawie bezpieczeństwa indyjskiego górnictwa - poinformował wicepremier Janusz Piechociński na zakończenie wizyty w tym kraju.
Posłuchaj
  • Indie szansą dla zamykanych polskich kopalń - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
  • Wicepremier Janusz Piechociński ocenia, że jest szansa na szybki rozwój współpracy gospodarczej Polski i Indii - relacja Krystyny Prostak (IAR)
  • Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz: Hindusi chcą zarówno rozwijać własne górnictwo, jak też inwestować poza granicami kraju (IAR)
  • Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska mówiła w Indiach, że możliwe jest zainteresowanie Hindusów także wydobytym już surowcem (IAR)
  • Wicepremier Janusz Piechociński liczy na większą współpracę gospodarczą Polski z Indiami (IAR)
  • Wicepremier Janusz Piechociński o postrzeganiu Polski w Indiach (IAR)
  • Wicepremier Janusz Piechociński: dużo miejsca w czasie rozmów poświęcono też współpracy rolniczej, a w szczególności o przetwórstwie żywności (IAR)
  • Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej (IAR): polscy przedsiębiorcy z kolejną misją gospodarczą w Indiach
  • Marek Kłoczko zaznacza, że firmy, które chcą inwestować w Indiach powinny pamiętać o tym, że to też dosyć trudny rynek
  • Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej ocenia, że Indie to bardzo ciekawy, perspektywiczny rynek
Czytaj także

Piechociński wziął udział w jednej z najważniejszych konferencji polityczno-biznesowych w Indiach - Vibrant Gujarat Summit w największym mieście stanu Gujarat, Ahmedabadzie. Podczas szczytu premier Indii Narendra Modi zaprezentował plany swoich reform i zyskał dla nich deklaracje poparcia ze strony najbogatszych państw, organizacji międzynarodowych i wielkiego biznesu.
Piechociński mówił dziennikarzom w Ahmedabadzie, że górnictwo było jednym z tematów jego dwóch rozmów z Modim. Polski wicepremier spotkał się też m.in. z ministrem węgla, energetyki, nowych i odnawialnych źródeł energii Indii Piyushem Goyalem.
W planach rządu Indii jest zwiększenie do końca tej dekady rocznego wydobycia węgla z 600 mln do 1,6 mld ton. Indie z węgla wytwarzają ponad 70 proc. energii elektrycznej.

Wicepremier Piechociński na gospodarczym szczycie w Indiach >>>

Jak mówił wicepremier, wybrano dwa potencjalne miejsca rozpoczęcia współpracy, a rząd Indii przygotowuje szczegółowe oferty. Podkreślił, że z drugiej strony polskie ministerstwo gospodarki również przygotowuje konkretne oferty dla indyjskiego górnictwa w trzech obszarach i będzie to jeden z tematów marcowego spotkania komisji międzyrządowej obu krajów.
Pierwszy obszar możliwej współpracy to staże i szkolenia
Według Piechocińskiego pierwszy obszar możliwej współpracy to staże i szkolenia zarówno w Polsce jak i na miejscu, współpraca służb dozoru, przekazanie polskich regulacji, drugi to serwis sprzętu i nowe technologie wydobywcze, a trzeci to bezpośrednie zaangażowanie polskich firm w modernizację istniejących kopalń i budowę nowych.
Jak podkreślał Piechociński, w Indiach jest 350 czynnych i zamkniętych kopalń węgla kamiennego, odkrywkowych i głębinowych, a olbrzymim wyzwaniem jest niska kultura techniczna, katastrofalny stan ich bezpieczeństwa i olbrzymia liczba wypadków. W 2014 r. w Indiach zginęło w nich 5 tys. górników - zaznaczył.
Doświadczenia Polski w poprawie bezpieczeństwa
Jak mówił, użyteczne mogą być duże doświadczenia Polski w poprawie bezpieczeństwa, np. w odmetanawianiu, której to technologii w Indiach nie ma, w rezultacie czego niektóre złoża węgla płoną pod ziemią od lat. Goyal wskazywał też na kłopoty z serwisem pracujących w indyjskich kopalniach maszyn, pochodzących nierzadko jeszcze z czasów zimnej wojny.
Minister Goyal zaznaczył, że jako partnerów do potencjalnej współpracy woli po stronie polskiej firmy państwowe, bo prywatnych partnerów trzeba by wybierać w przetargach. A zarzuty powszechnej korupcji przy przetargach za rządów Kongresu Narodowego były jednym z głównych tematów kampanii, zakończonej zwycięstwem partii ludowej BJP pod kierownictwem Modiego - wyjaśniał Piechociński.

 

"Zrobimy drugi Majdan, pojedziemy na Warszawę." Górnicy bronią kopalń

Źródło: TVP/x-news

W grudniu, w ramach misji gospodarczej, Indie odwiedził wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. W stolicy kraju, New Delhi, mówił o tym, że Hindusi chcą zarówno rozwijać własne górnictwo, jak też inwestować poza granicami kraju i kupować kopalnie. Jerzy Pietrewicz wyjaśnił, że jeśli udałoby się zainteresować inwestorów z Indii zakładami, które mają zostać zamknięte, jak kopalnia "Kazimierz-Juliusz", to może udałoby się przedłużyć ich funkcjonowanie.

Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska mówiła w Indiach, że możliwe jest też zainteresowanie Hindusów wydobytym już surowcem. Dodała, że w ciągu najbliższych lat w Indiach będzie realizowanych wiele inwestycji, których nie da się zrealizować bez dużych zasobów energetycznych.

Kopacz odsuwa Piechocińskiego od węgla. Ma autorski plan na górnictwo >>>
Szef resortu gospodarki rozmawia w Indiach także o możliwości współpracy rolno-spożywczej. Chodzi nie tylko o dostawy naszych produktów, ale również techniki i technologii rolniczej.

Protest pod ziemią. Co dalej z polskim górnictwem?

Źródło: TVP/x-news

"Indie to trudny rynek"

Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej ocenia, że Indie to bardzo ciekawy, perspektywiczny, ale dość trudny rynek. Zaznacza, że polskie firmy są obecne w tym kraju od paru lat. Również w składzie obecnej misji jest spółka z branży budowlanej, która chce zainwestować na tym rynku. Rozmowy są zaawansowane, a chodzi o zakup fabryki.
Marek Kłoczko dodaje, że Indie są zainteresowane na przykład naszymi maszynami górniczymi, wskazuje poza tym na wysokie technologie. Co ciekawe,
w tym ostatnim przypadku polskie firmy uzyskują wsparcie logistyczne z funduszy europejskich.

IAR/PAP, awi