Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 23.01.2015

JSW: masówki w kopalniach. Będzie referendum strajkowe

We wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostaną w piątek zorganizowane masówki informacyjne dla pracowników. Na poniedziałek i wtorek zaplanowano natomiast referendum strajkowe. W środę prawdopodobnie rozpoczną się protesty i strajki.
JSW: masówki w kopalniach. Będzie referendum strajkowejsw.pl

Związkowcy podjęli taką decyzje po tym jak zarząd JSW wypowiedział trzy obowiązujące porozumienia zbiorowe.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej chce między innymi uzależnienia wypłaty nagrody rocznej od wyniku finansowego firmy, obniżenia deputatu węglowego czy też utrzymania poziomu wynagrodzeń w 2015 roku na poziomie roku 2014.
Związkowcy zaznaczają, że o wypowiedzeniu porozumień zbiorowych przez zarząd JSW dowiedzieli się z mediów. Potwierdzają gotowość negocjacji w celu wypracowania rozwiązań, które umożliwią poprawę sytuacji w spółce.

Związki zawodowe odrzuciły propozycje zarządu

Prezes JSW Jarosław Zagórski wyjaśniał podczas konferencji prasowej w środę, że zarząd spółki zdecydował o tym, że nie będzie zwolnień w zamian za ograniczenie pewnych przywilejów dla pracowników. Według planów w JSW nie będzie podwyżek płac w tym roku, nie będzie dopłacania do zwolnień lekarskich. Zarząd zaproponował również rezygnację z przewozów pracowniczych czy zmianę zasad naliczania "14-stki".
Jarosław Zagórowski zaznaczył, że związki zawodowe działające w spółce nie zgodziły się na te propozycje, dlatego zarząd JSW wypowiedział trzy porozumienia zbiorowe.

Działające w firmie związki nie wykluczają podjęcia rozmów, ale w pierwszej kolejności miałyby one dotyczyć kompleksowego planu naprawczego dla całej firmy, a nie jedynie kosztów pracy. Zamierzają się też domagać udziału w nich przedstawicieli strony rządowej. Szczegółowe decyzje mają zapaść podczas czwartkowego posiedzenia sztabu wszystkich związków działających w JSW.

0,5 mld zł oszczędności

Łącznie te działania mają dać JSW 0,5 mld zł oszczędności, a roczne przychody pracowników zmniejszyć o 10 proc. Związkowcy uważają, że to zaniżone szacunki. Ich zdaniem pracownicy stracą realnie 20-25 proc. swoich przychodów. JSW rozważa też powołanie spółki-córki, do której przeniesione byłyby jej wszystkie kopalnie, co umożliwiłoby zmianę organizacji pracy. W ocenie związków to również otwiera ścieżkę do pogorszenia warunków pracy załogi.
- Propozycje zarządu są obliczone na sprowokowanie niepokoju wśród pracowników. Dzięki temu chce ukryć błędy, jakie popełnił w zarządzaniu - powiedział przewodniczący "S" w JSW Sławomir Kozłowski. Dodał, że zarząd wypowiedział umowy zaledwie w 10 dni po tym, jak związki je otrzymały, podczas gdy miały 30 dni na odniesienie się do propozycji.
- Nie wykluczamy jednak udziału w rozmowach, ale powinny one dotyczyć kompleksowego planu naprawczego dla JSW, a nie tylko części zagadnienia, jakim są koszty pracy. Chcemy, aby w tych rozmowach uczestniczył przedstawiciel strony rządowej - zaznaczył.
Zarząd liczy się z oporem działających w firmie kilkudziesięciu związków zawodowych. W styczniu powołały one Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

IAR/PAP, awi

/