Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Agnieszka Jaremczak 04.05.2015

Ustawa o OZE ledwo weszła w życie, a w rządzie już chcą ją zmieniać

Przepisy muszą być przejrzyste, klarowne i wykonalne - tak o propozycji zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE) mówił Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej (DEO) w Ministerstwie Gospodarki.
Ustawa o OZE ledwo weszła w życie, a w rządzie już chcą ją zmieniać  pixabay.com
Posłuchaj
  • Janusz Pilitowsk, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej (DEO) w Ministerstwie Gospodarki mówił w Polskim Radiu 24 o proponowanych zmianach w usatwie o OZE (Karolina Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

To nowe prawo w Polsce. Ustawa, która dziś weszła w życie jest kluczowa z punktu widzenia rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jej podstawowa rola to nowy system wsparcia tego rodzaju energetyki. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie aukcji OZE i system taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji.

Janusz Pilitowski twierdzi, że szereg przepisów, które bezpośrednio dotyczą wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji została wprowadzana na ostatnim etapie prac legislacyjnych. - Wiele z tych przepisów ma luki techniczne i legislacyjne, które uniemożliwiają w sposób precyzyjny i dokładny określić, chociażby zakres podmiotowy wsparcia - dodał.

Według dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki nie można wykluczyć, że w ramach nowelizacji zostaną zmienione stawki za energię. Jak mówił, ceny gwarantowane za odsprzedaż nadprodukcji energii powinny być zweryfikowane. Wysokość cen gwarantowanych ustalonych w ustawie może też - zdaniem ministerstwa - naruszać unijne zasady pomocy publicznej.

Pilitowski mówił, że nie ulega wątpliwości, iż rynek OZE wymaga wsparcia. - Jest ono realizowane różnymi narzędziami, jest szereg programów dedykowanych dla wytwórców energii elektrycznej i ciepła ze źródeł OZE - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Ministerstwa Gospodarki potrzebne jest też stworzenie mechanizmu do monitorowania ilości powstających instalacji OZE oraz ich mocy.
Ustawa wprowadziła obowiązek zakupu energii od mikroproducenta po stałej - przez 15 lat - cenie. Przykładowo - dla energii wiatrowej, słonecznej i hydroenergii o mocy do 3 kW to 75 gr za 1 kWh. OO

Ustawa będzie wchodziła w życie stopniowo, część przepisów zacznie obowiązywać kolejno w październiku 2015 i od 1 stycznia 2016 roku. Właśnie od 2016 roku ma ruszyć najważniejszy zapis nowej ustawy - aukcje. Rząd pracuje nad koniecznymi rozporządzeniami, a Urząd Regulacji Energetyki jeszcze w tym roku chciałby mieć przygotowany system obsługi akcji, dzięki którym od przyszłego roku przyznawane ma być wsparcie dla nowych odnawialnych źródeł energii elektrycznej.

Przygotowywane w ministerstwie gospodarki zmiany są na ukończeniu . Później zostaną poddane konsultacjom społecznym. Po zaakceptowaniu przez Radę Ministrów, projekt trafi do Sejmu.

Karolina Mózgowiec, asop