Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 16.07.2015

Rachunki za gaz: na pewno wiesz, za co płacisz?

Większość dorosłych Polaków co dwa miesiące otrzymuje rachunki za prąd czy gaz, jednak dla niemal 40 proc. z nas są one niezrozumiałe.
Posłuchaj
  • O rachunkach za gaz i prąd mówiły w radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia, Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki i Elżbieta Czerwińska z firmy bm.pl /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Rachunki składają się z kilkunastu elementów i dla niektórych faktycznie mogą być skomplikowane, przyznaje Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.

- Wynika to z charakteru i struktury rynku, a także z naszego prawa. Pamiętajmy, że czy to w przypadku energii elektrycznej, czy gazu, płacimy tak naprawdę co najmniej dwóm przedsiębiorstwom. Płacimy sprzedawcy za zużytą energię i gaz oraz dystrybutorowi za usługę dostarczenia tego prądu czy gazu do naszego domu – wyjaśnia ekspertka z URE.

Płacimy rachunki za gaz, nawet jak go nie zużywamy

Rachunek za gaz składa się z prawie 11 elementów. Warto wiedzieć, że opłaty za sam surowiec, który zużyliśmy, zwykle stanowią 50-60 proc. całego rachunku, wyjaśnia Elżbieta Czerwińska z firmy bm.pl.

- Zaskakujący dla konsumentów jest przede wszystkim fakt, że płacimy rachunki nawet wówczas, kiedy nie zużywamy gazu. Wiąże się to właśnie z opłatami stałymi, czyli z abonamentem, opłatą dystrybucyjną, zmienną i stałą. Dopiero potem pojawiają się takie informacje, jak wielkość zużycia czy taryfa, zgodnie z którą płacimy rachunki – tłumaczy Elżbieta Czerwińska.

Dodatkowe opłaty

Terminów pojawiających się na rachunkach jest dużo. Opłata dystrybucyjna stała jest to koszt eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Płacimy ją zawsze, niezależnie od tego, czy zużyliśmy gaz, czy nie.

W przeciwieństwie do opłaty dystrybucyjnej zmiennej, oznaczającej proporcjonalny do zużycia paliwa koszt za dostarczenie gazu o odpowiednich parametrach.

Płacimy za utrzymanie systemów

A to, że płacimy nie tylko za zużyty gaz czy prąd, jest zrozumiałe, dodaje Agnieszka Głośniewska.

- Czasami rzeczywiście nie wiemy, co to znaczy opłata jakościowa czy przejściowa. Płacimy przede wszystkim za utrzymanie systemów. Sieci energetyczne, gazowe muszą być utrzymywane w należytym stanie, tak aby zapewnić nam ciągłość i bezpieczeństwo dostaw energii i gazu. Musimy też płacić za całą infrastrukturę, za odczyty, za liczniki, za to, że ktoś wystawi nam tę fakturę. To wszystko jest uwzględniane na naszych rachunkach – podkreśla ekspertka z URE.

Na rachunkach zdarzają się błędy

Każdy rachunek warto dokładnie sprawdzić, bo czasami pojawiają się w nich błędy, radzi Elżbieta Czerwińska.

- Po pierwsze warto zawsze zweryfikować, czy ten rachunek jest nasz, czyli sprawdzić adres punktu poboru, numer klienta, który jest indywidualny dla każdej osoby. Kolejnym elementem, o którym warto pamiętać, jest termin płatności. Jak się okazuje, jedna czwarta Polaków zapomina o opłatach. Po pewnym czasie może to skutkować karnymi odsetkami. Coraz częściej firmy zwracają uwagę na to, czy dany kontrahent jest rzetelny, czy też nie – mówi Elżbieta Czerwińska.

Po zmianie dostawcy, lepiej przyjrzeć się opłatom

Warto weryfikować swoje rachunki, szczególnie po zmianie dostawcy, gdyż te między sobą mogą się różnić.

- Po zmianie sprzedawcy niektóre firmy stosują opłatę handlową, której wcześniej na naszym rachunku nie było. Wcześniej mieliśmy analogiczną opłatę abonamentową, ale było to jednak coś innego, więc musimy uważać i dokładnie sprawdzać, co jest na naszym rachunku – radzi Agnieszka Głośniewska.

Dominik Olędzki, awi