Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 17.07.2015

KE: zgoda na ponad 3 mld złotych pomocy publicznej na gazociągi w Polsce

Komisja Europejska uznała, że planowane przez Polskę wsparcie dziewięciu gazociągów kwotą ponad 3,1 mld zł jest zgodne z zasadami pomocy państwa. Środki te przyczynią się do likwidacji wąskich gardeł oraz zwiększenia przepustowości gazowych połączeń transgranicznych.
Posłuchaj
  • KE daje zielone światło dla pomocy publicznej Polski na projekty gazociągowe - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Chodzi o dziewięć gazociągów, które mają być zbudowane w latach 2016-2022. Wśród nich jest m.in. gazociąg Leśniewice - Łódź, Wronów - Kozienice czy Lewin Brzeski - Nysa. Pięć z projektów, które mają uzyskać wsparcie, połączy europejskie źródła zaopatrzenia w gaz z Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego z resztą Europy przez Polskę. Tym samym - jak zauważa Bruksela - przyczyni się do dywersyfikacji źródeł dostaw.

Pozostałe projekty mają umożliwić zwiększenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa dostaw w Polsce poprzez zapewnienie dodatkowej przepustowości w istniejącej sieci gazowej.

Projekty nie mogłyby zostać zrealizowane bez finansowania publicznego

Według KE projekty nie mogłyby zostać zrealizowane bez finansowania publicznego. Analiza finansowa, na którą powołuje się Komisja, wykazała, że oczekiwany dochód Gaz-Systemu z użytkowania nowej infrastruktury gazowej byłby niewystarczający, aby pokryć koszty inwestycji w dziewięć projektów w ciągu 25 lat.

- Jeżeli całkowite koszty inwestycji miałyby być finansowane wyłącznie z własnych zasobów finansowych przedsiębiorstwa Gaz-System, spowodowałoby to wzrost średniej taryfy przesyłowej o 22,34 proc., co nie byłoby możliwe do utrzymania - wskazuje KE.

Całkowite koszty inwestycji szacowane na prawie 1,2 mld euro

Zgodnie z wytycznymi Komisji w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i energię z 2014 r. państwa członkowskie mogą, pod pewnymi warunkami, wspierać projekty dotyczące infrastruktury energetycznej. Oprócz zapewnienia, że pomoc jest konieczna do realizacji projektów i jest ograniczona do niezbędnego minimum, przepisy gwarantują również, że projekty nie spowodują nadmiernych negatywnych skutków dla konkurencji i handlu, jak np. wypieranie prywatnych inwestycji, oraz gwarantują swobodny dostęp do nowej infrastruktury gazowej dla osób trzecich.

Całkowite koszty realizacji tych inwestycji są szacowane na prawie 1,2 miliarda euro. Ponad 750 milionów euro ma pochodzić ze środków publicznych.

Janusz Steinhoff: Polska energetyka wymaga inwestycji.

Źrodło: Newseria

IAR/PAP, awi